PROJEKTY

Wystawa "Wybieram Polskę"


W ubiegłym wieku Polacy musieli niejako dwa razy "wybierać Polskę". Pierwszy raz właśnie podczas plebiscytu 20 marca 1921 roku a drugi raz 4 czerwca 1989 roku. W oparciu o dokumenty z zasobu oba momenty historyczne przypomniało nasze Archiwum.

Wystawa poruszała działalność Towarzystwa Młodzieży Polsko-Katolickiej i chórów śpiewaczych, m.in. "Echo", "Jutrzenka", "Cecylia", Polskiego Klubu Sportowego "Bolko", Biblioteki Polskiej w Grudzicach oraz polską prasę, m.in. "Nowiny Codzienne" które redagował Jan Łangowski czy "Gazetę Opolską", wydawaną przez Bronisława Koraszewskiego. Pamiętano i o najmłodszych - dla nich redagowany był "Mały Polak w Niemczech" i "Młody Polak w Niemczech", oba mające piękną, kolorową oprawę. Również dla nich organizowane były przedstawienia teatru kukiełkowego w Domu Polskim, które wystawiał nie kto inny, jak Antoni Smolka. O prawa mniejszości polskiej dbał Związek Polaków w Niemczech, a finansowym wsparciem był Bank Rolników. Ataki polityczne odpierał polski Konsulat Generalny w Opolu, przeniesiony na kilka lat do Bytomia.

Nasz projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów (2018) - coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowe Centrum Kultury - i spotkał się z dużym uznaniem, znalazł się bowiem w finałowej 20-tce.

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)