PROJEKTY

Wystawa "Dotyk pamięci"


Archiwa państwowe dotychczas przyjmowały dokumentację wytworzoną przede wszystkim przez instytucje, ale od kilku lat coraz częściej trafiają do nich materiały z archiwów rodzinnych, które niejednokrotnie stanowią uzupełnienie zbiorów akt przejętych z urzędów.

 

Również Archiwum Państwowe w Opolu od kilku lat przyjmuje materiały od osób prywatnych, które zdecydowały się przekazać swoje skarby zgromadzone w archiwach domowych w ręce profesjonalnych archiwistów. Materiały rodzinne zgromadzone są w zbiorach, kolekcjach i spuściznach. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat Archiwum Państwowe w Opolu zgromadziło sześć zbiorów i kolekcji od osób prywatnych. Na wystawie zaprezentowane zostały materiały z archiwum domowego czterech rodzin. Pochodziły one z różnych terenów, odmienne były także losy osób, o których wiedzę czerpiemy z dokumentów. Tym, co łączy wszystkie te postaci, jest ich związek z Opolem.

 

Poprzez zaprezentowaną ekspozycję pragniemy zachęcić Państwa do tworzenia własnego archiwum domowego. Skłania do tego trwająca rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którą celebrujemy w dużej mierze przy pomocy wydobytych na światło dzienne źródeł, pochodzących z rodzinnych zbiorów, pieczołowicie przechowanych dla potomności.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)