nr 56


dni nysyDni Nysy (24-26 maja 2019)
 

Podczas gdy przez trzy dni w Nysie rozbrzmiewać będą piosenki wyśpiewywane przez Blue Cafe, Golec uOrkietra i Piersi - my wirtualnie włączamy się w uroczyste obchody jubileuszu jednego z najstarszych miast na Opolszczyźnie. Nazwa miasta zapisała się w archiwaliach sprzed wieków w kilku wersjach językowych - brzmi bowiem po łacinie Nissa, po niemiecku Neisse, zaś po czesku Nisa. Jako Niża w roku 991 pojawia się w Kronice Kosmasa (in. Kronice Czechów), spisywanej wtedy, gdy swą kronikę pisał Gall Anonim. O provinciam Nice wspomina kronikarz Thietmar…
 
Przedstawiamy skany zdjęć, które chwytają za serce nie tylko mieszkańców Nysy, ale chyba wszystkich Polaków. Przedstawiają bowiem auto, którego dzisiaj już próżno szukać na polskich drogach, a które było uwielbiane i z powodzeniem konkurowało z żukiem i tarpanem - proszę Państwa, oto... nysa!
 
Z powodzeniem inwentaryzujemy fotografie, które znajdą się w zespole nr 2692 „Społeczny Ośrodek Kultury Filmowej i Fotograficznej „Opole - Nysa” w Nysie”.
 
PS - nieśmiało zapowiadamy wielką fetę za 2 tygodnie: uroczystą odsłonę nowej wersji portalu www.szukajwarchiwach.pl. Tam znajdziecie jeszcze więcej informacji (i skanów) o Nysie - i nie tylko. Szczegóły wkrótce.
 

Tymczasem przejrzyjcie inne ciekawostki o Nysie:
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=nysa%20XARCHro%3A45&order=