PROJEKTY

nr 46


Kartka z kalendarza: rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

„Echo” konstytucyjne niesie się również przez nasze archiwalia w Opolu. Toteż prezentujemy Wam zdjęcia z zespołu nr 1: „Naczelne Prezydium Prowincji Górnośląskiej w Opolu” . Znajdziecie w nich bogactwo materiałów na temat obchodów kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja w latach 1921, 1926 i 1930. Dowiecie się, jak rzetelnie przygotowywali się Polacy i… jak dzielnie „zbroili się” Niemcy.

1 - Program uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowanych w 1930 roku w Opolu przez Związek Polaków w Niemczech (sygn. 180, s. 397).
 
2 - Pismo Komisariatu Granicznego z 19.04.1926 roku do Nadprezydium w Opolu, w którym opisano planowane uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja w większych miastach tzw. „Wschodniego Górnego Śląska”. Przewidywano m.in. procesje i pochody z muzyką Związku Powstańców i Związku Żołnierzy Hallera oraz udział w obchodach wszystkich wolnych od służby urzędników. W celu zapewnienia bezpieczeństwa policja miała być postawiona w stan gotowości przez trzy dni (sygn. 180, s. 118).