2025-02-05
Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów Archiwów Państwowych. Etap II


Drugi etap inwestycji polega na przeprowadzeniu głębokiej modernizacji energetycznej budynków Archiwów Państwowych. Dzięki jego realizacji obiekty staną się bardziej przyjazne dla środowiska oraz zapewnią warunki dla bezpiecznego przechowywania i udostępniania archiwaliów.
Projekt ma na celu poprawę efektywności energetycznej 27 wybranych obiektów należących do 20 Archiwów Państwowych z terenu całego kraju.
Termomodernizację realizujemy w oparciu o dokumentację projektową wytworzoną w pierwszym etapie projektu.
Zakres prac, w zależności od danego obiektu, obejmie:
– docieplenie ścian poniżej i powyżej gruntu,
– docieplenie stropów,
– docieplenie stropodachów,
– docieplenie dachów,
– docieplenie podłóg na gruncie,
– wymianę stolarki drzwiowej,
– wymianę stolarki okiennej,
– wymianę okien połaciowych,
– modernizację instalacji c.o.,
– modernizację instalacji c.w.u.,
– modernizację źródeł energii,
– modernizację instalacji klimatyzacji,
– modernizację systemu wentylacji,
– system BMS do zarządzania energią,
– wymianę opraw i źródeł światła na energooszczędne wraz z wymianą instalacji;
– instalację fotowoltaiczna,
– montaż pomp ciepła
Efektem działań będzie zmniejszenie:
- emisji gazów cieplarnianych,
- zużycia energii cieplnej,
- zużycia energii końcowej.
Prace związane z realizacją drugiego etapu projektu przewidujemy na lata 2025-2029.
W pierwszej kolejności prace rozpoczną się w: Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowym w Gdańsku – Oddział w Gdyni, Archiwum Państwowym w Kaliszu, Archiwum Państwowym w Katowicach, Archiwum Państwowym w Kielcach, Archiwum Państwowym w Opolu, Archiwum Państwowym w Płocku, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Archiwum Państwowym w Szczecinie, Archiwum Państwowym w Toruniu, Archiwum Państwowym w Warszawie – Oddział w Otwocku, Archiwum Państwowym we Wrocławiu i jego Oddziale w Jeleniej Górze. Szczegółowe informacje będą na bieżąco podawane na stronach poszczególnych Archiwów.
Z efektów projektu skorzystają przede wszystkim pracownicy archiwów państwowych, służb państwowych i instytucji publicznych, przedsiębiorcy, ludzie nauki i kultury oraz każda osoba prywatna, która zechce skorzystać z materiałów archiwalnych wieczyście przechowywanych i udostępnianych oraz z działalności kulturalno-naukowej realizowanej w Archiwach Państwowych objętych projektem.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności oraz budżetu państwa w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 w ramach priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko.
Koszt całkowity: 346 894 268,38 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 278 761 750,00 PLN
Działanie w pełni wpisuje się w cele polityki spójności na lata 2021-2027 (Cel CP2 „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa” Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce), a także Polityki Energetycznej Polski do roku 2040 (PEP2040).
Zobacz informacje na stronie Beneficjenta – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zgłaszanie nieprawidłowości
Sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach w projekcie
Instytucja Zarządzająca FEnIKS stworzyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
W celu zgłoszenia nieprawidłowości można:
- skorzystać z formularza
- wysłać wiadomość na adres e-mail: lub
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej programu FEnIKS 2021-2027.
Zgłaszanie podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP
Informujemy o możliwości zgłaszania podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) oraz Kartą Praw Podstawowych ( KPP).
Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne, instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna za pomocą :
- poczty tradycyjnej – w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54 lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 3a 02-673 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- formularza dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
- adresu e-mail: lub /" target="_blank" rel="noreferrer noopener">,
- doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie