PROJEKTY

Wystawa "Jan Paweł II na Górze Św. Anny"


Często wracamy myślami do chwil, które nam dały uśmiech, pociechę, zadowolenie itd. Tym bardziej wracamy do chwil podniosłych, w których miało miejsce ważne wydarzenie, w których dokonało się coś przełomowego. Za takie można z pewnością uznać przybycie papieża-Polaka na Górę Świętej Anny – gdy przyszły Święty przez kilka godzin wlewał otuchę i pociechę w serca rodaków już czwartą dekadę trwających w ustroju nie do końca zgodnym z ich wyborem.

 

Wystawa plenerowa otwarta dokładnie w stulecie urodzin św. Jana Pawła II była włączeniem się w akcję „darna100”. Misją archiwum jest upowszechnianie historii na podstawie przechowywanych dokumentów, toteż opolska jednostka przypomniała, że papieskie szlaki prowadziły nie tylko przez góry czy kontynenty, lecz „z ziemi włoskiej do Polski”, a trzydzieści siedem lat temu również „do ziemi śląskiej” – właśnie na Górę Świętej Anny.

 

W zasobie naszego Archiwum znaleźliśmy ciekawe informacje dotyczące przygotowań i przyjazdu Jana Pawła II na Górę Świętej Anny (21 czerwca 1983 roku) w trakcie drugiej pielgrzymki do Polski (16-21 czerwca 1983 roku). Zachowały się bowiem notatki ze spotkań zespołów przygotowujących przyjazd papieża, a także dokumenty mówiące o tym, jak pamięć o papieżu-Polaku jest żywa w świadomości opolan.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)