PROJEKTY

Wystawa "20 lat 10 Opolskiej Brygady Logistycznej"


W 2019 roku 10 Opolska Brygada Logistyczna świętowała dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji przygotowała uroczyste obchody - a jedną z atrakcji była wystawa przygotowana właśnie we współpracy z naszym Archiwum. Co roku dnia 30 czerwca opolscy logistycy obchodzą swoje święto.

 

Żołnierze z opolskiej brygady są obecni bodaj na wszystkich kontynentach świata, a transportowany przez nich sprzęd 'służył' podczas misji pokojowych NATO-KFOR, NATO-SFOR,  UNIFIL, UNDOF czy EUFOR. "Białe żubry" zabezpiały przebieg Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Atenach (2004), podczas misji „Swift Relief” niosły pomoc humanitarną potrzebującym po katastrofie trzęsienia ziemi (2005-2006), uczestniczyły w misji UE i ONZ na terenie Republiki Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej (2008-2009).

 

W uznaniu za wzorowo pełnioną służbę Minister Obrony Narodowej nadał Brygadzie tytuł honorowego "Przodujący Oddział Wojska Polskiego" (2015), wyróżnił za efektywną współpracę z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (2011), a wcześniej dwukrotnie odznaczył tytułem honorowym „Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” (2008 i 2006).

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)