PROJEKTY

W jedności siła


Wystawa "W jedności siła. 25. rocznica obrony województwa opolskiego" jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Opolu oraz Archiwum Państwowego w Opolu.

Powstała przy współpracy Instytutu Śląskiego oraz portalu Kocham Opole&Opolskie. Zaprojektował ją Andrzej Szneiwejs. 

 

Wystawa to historia pozytywnej rebelii, która zjednoczyła mieszkańców Opolszczyzny. Społeczne zaangażowanie Opolan dało niesamowitą siłę. Jej rezultatem było utworzenie Komitetu Obrony Opolszczyzny, włączenie się samorządowców, harcerzy, strażaków ochotniczych straży pożarnych czy mniejszości niemieckiej.

 

Odtworzenie wydarzeń sprzed 25 lat było możliwe dzięki ludzkiej pamięci, ale i bardzo ważnej publikacji: wydanej przez Instytut Śląski przed 25 laty Białej księgi obrony województwa, w której zapisano świadectwa oporu Opolan.

 

Wystawę ilustrują reportaże zdjęciowe autorstwa Jerzego Stemplewskiego oraz zdjęcia z prywatnych zbiorów Grażyny Ozimek i Andrzeja Puławskiego. Odnajdziecie na nich Państwo fotografie z Opola, mniejszych miejscowości, ale i samej Warszawy, do której wyruszył tłum protestujących mieszkańców województwa.

 

Fotografie to jednak nie wszystko. Przez plansze wystawy prowadzą nas opowieści osób zaangażowanych w wydarzenia. Poprzez kody QR umieszczone na planszach zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi:

- Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły i Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańca, akcentujących jak ważna dla naszego województwa jest samodzielność,

- Zuzanny Donath-Kasiury, Wicemarszałak Województwa Opolskiego, przedstawiającej obawy mniejszości niemieckiej sprzed 25 lat

- Janusza Wójcika, Anny Panas i Mirosława Mandrygi, współzałożycieli OKOPU – Opolskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny

- Stanisława Jałowieckiego, Marszałka Województwa Opolskiego w latach 1999-2002

- Marii Szwed, Prezes naukowego Wydawnictwa Instytut Śląski- wydawcy Białej Księgi Obrony Województwa opolskiego

- Andrzeja Czyczyło, autora projektu pomnika upamiętniającego zwycięska obronę województwa

- Elżbiety Kurek- jednej z inicjatorek powstania Łańcucha Nadziei

- Krzysztofa Steckiego, ówczesnego dziennikarza Nowej Trybuny Opolskiej NTO

- Andrzeja Puławskiego, dawnego komendanta OSP Zagwiździe

 

Wyjątkowe zaaangażowanie tak wielu osób w powstanie tej wystawy jest symboliczne. Pokazuje, tak jak 25 lat temu, że wspólne cele jednoczą i razem możemy zrobić naprawdę wiele.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)