PROJEKTY

Prymas Wyszyński na Śląsku Opolskim 1966 r.


W 1966 r. odbyły się w całym kraju kulminacyjne obchody Milenium Chrztu Polski. Do Opola obraz Matki Bożej - a wraz z nim i prymas Stefan Wyszyński - przyjechał 13 sierpnia, w sobotę. Centrum uroczystości opolskich stanowiła katedra, gdzie odbywało się całonocne czuwanie do niedzielnego poranka.

Ludzie zebrali się w świątyni, na placu katedralnym i ul. Katedralnej. Liczbę uczestników uroczystości w Opolu szacowano na ponad 20 tysięcy. Razem z wiernymi modliło się  47 biskupów. Telegram przysłał papież Paweł VI. Biskupom i wiernym odczytał go ówczesny ordynariusz opolski Franciszek Jop.

W niedzielę po południu milenijne obchody przeniosły się do Kamienia Śląskiego. Część biskupów musiała wrócić do swoich diecezji, ale i tak do miejsca urodzenia św. Jacka przyjechało ich aż trzydziestu trzech. W Kamieniu Śląskim zebrało się kolejne 20 tysięcy wiernych. Przy ołtarzu polowym ustawiono przywiezione z Opola relikwie tutejszych świętych. Prymas, metropolita krakowski Karol Wojtyła i poznański arcybiskup Antoni Baraniak udzielili tymi relikwiami błogosławieństwa. Mszy o godzinie 18.00 przewodniczył arcybiskup Karol Wojtyła, kazanie wygłosił prymas Stefan Wyszyński.

 

Więcej o obchodach Milenium w 1966 r. w naszej publikacji:

http://nowastrona.opole.ap.gov.pl/images/publications/osp_2.pdf#page=118”>

 

Zdjęcia pochodzą z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5905461