nr 89


dzien solidarnosci

Kartka z kalendarza: Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia)
 

Ustanowiony został świętem państwowym przez Sejm RP w 2005 roku – wtedy też było obchodzone po raz pierwszy, w 25. rocznicę porozumień sierpniowych, a główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.
 
W zasobie archiwum mamy zespoły dotyczące NSZZ „Solidarności” kilku zakładów pracy: przy Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Opolu (nr 2737), Międzyzakładowy Komitet Założycielski „Ziemia Prudnicka” w Prudniku (3120), MKZ „Ziemia Opolska” w Opolu (3713) i Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu (3808). Materiały dotyczące „S” znajdują się też oczywiście w zespole „KW PZPR w Opolu” (2579). Nieocenionym źródłem dokumentów jest „Kolekcja Ryszarda Hawryszczuka” (zespół nr 3295), a w niej m.in. znaczki pocztowe, biuletyny solidarnościowe, pisma zakładowe, „bibuła” itp.

Prezentujemy Wam zdjęcia postulatów wywieszonych w oknie pociągu, przypinek opolskiej „Solidarności” oraz podziękowania, jakie złożono na ręce naszego darczyńcy za działalność w stanie wojennym i w strukturach opolskiej „S”.

 
Dla dociekliwych: szczególnie ciekawe są zachowane notatki służbowe z tamtych lat i tajne meldunki władzy komunistycznej, bacznie obserwującej ludzi działających w „Solidarności” naszego okręgu – zapiski z dni 18 sierpnia – 9 września ‘80: dnia 31 sierpnia ’80 zakończył strajk PKS w Nysie, już 30 sierpnia ’80 pracę podjęła Huta im. Karola Świerczewskiego w Zawadzkiem, ale 9 września ’80 nadal trwał strajk okupacyjny w Prudnickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „FROTEX”:

http://sierpien1980.pl/s80/dokumenty/opole/7403,Dokumenty-SB.html
(szczególnie polecamy skan 158/164)
 

Ci z Was, który się urodzili kilka dni wcześniej lub później zapewne myślą teraz o tym, co się działo w tamtych dniach – gdy zewsząd dochodziły, często sprzeczne, wiadomości a rodzice, żywiący nadzieję na lepsze jutro (na swoich maluchów), jednak z lękiem myśleli o tym, co przyniesie następny dzień…