nr 88


dzien lotnictwa pol

 

 

Kartka z kalendarza: Święto Lotnictwa Polskiego
 

Jest obchodzone corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.
 
Święto ustanowiono w rocznicę zwycięstwa pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. Obchodzono je także wcześniej, już w okresie międzywojennym: do 1931 roku przypadało ono na 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego w 1918 roku. Z kolei od 1932 roku, na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, lotnicze święto obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości.
 

Z tej „latającej” okazji prezentujemy Wam skan z zespołu nr 185 „Zarząd Miejski w Opolu” – afisz zapraszający na uroczyste obchody tego święta. Ciekawostka: dotyczy on jeszcze lat, gdy województwa opolskiego nie było na mapie (tak, tak – istniejemy od roku 1950), ale byliśmy częścią woj. śląsko-dąbrowskiego (!)

PS – oczywiście wiecie, gdzie w Opolu jest ulica Żwirki i Wigury? (podpowiadamy: tam zawsze smacznie pachnie).