nr 83


dzien przewodnikow
 
 
Kartka z kalendarza: Dzień Przewodników i Ratowników Górskich (10 sierpnia)

 

...a wielu z Was zapewne wędruje po górach - to wykorzystamy tę okazję do edukowania. Portal szukajwarchiwach.gov.pl to kopalnia fotografii, więc „wykopaliśmy” garść tych o tematyce górskiej, przewodnickiej & ratowniczej. Obejrzyjcie zdjęcia z ćwiczeń w górach i akcji ratowniczych sprzed lat:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wyszukiwarka?p_p_id=Result&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Result_delta=20&_Result_resetCur=false&_Result_cur=1

 
Przypominamy postać założyciela i prezesa honorowego TOPR gen. Mariusza Zaruskiego oraz kierownika TOPR Józefa Oppenheima:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-jednostka/5934704/obiekty/296051#opis_obiektu

 
Poniżej zdjęcie „ku przestrodze” - pokazuje transport nieszczęśnika, któremu nie dane było zdobyć szczyt (zbocza przypominają skały Orlej Perci):

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-jednostka/5925883/obiekty/377995#opis_obiektu

 
Spakujcie wszystko, co trzeba - jak uczy Klub Wysokogórski Opole na prezentowanym zdjęciu z naszego zasobu (wówczas Opolski Klub Wysokogórski, zespół 2579: „KW PZPR w Opolu”): Janusz Adaszyński i Czesław Latocha przeglądają sprzęt i odzież przed wyprawą do Turcji (celem był szczyt Ararat).
 
PS - nie zapomnijcie o mapach. Nowych! A na pewno nowszych niż nasza archiwalna „Das Adlergebirge” (Góry Orlickie):

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5138775
 

…i wracajcie bezpiecznie, bo czekamy na Was w archiwum.