nr 33


dzień teatru 7
 
Wracamy do archiwaliów teatralnych - przypominając przy okazji o rodzimym święcie teatru, jakim są Opolskie Konfrontacje Teatralne, już 44. z kolei (rozpoczęły się wczoraj, więc razem z Teatrem Kochanowskiego w Opolu zapraszamy wszystkich - wszak jest „Potrzeba klasyki”).

 

Niejednemu może się teraz przypomnieć uczony na pamięć w czasach licealnych fragment, który wyszedł spod pióra Mickiewicza: „…a imię jego czterdzieści i cztery”. I bardzo dobrze, bo podczas tegorocznych konfrontacji będzie można obejrzeć spektakl będący adaptacją jednego z utworów wieszcza… Jak i jego ‘romantycznych’ konkurentów: Słowackiego czy Fredry.
 
Właśnie tego ostatniego romantyka, hrabiego Aleksandra Fredro, wywołujemy do tablicy dziś. Prezentujemy Wam afisz spektaklu „Zemsta”. Pochodzi on z zespołu, z którego archiwalia już pokazywaliśmy (ale jest tak ciekawy, że zrobimy to jeszcze nie raz, nie dwa): „Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Opolu” (nr 2579). Widzimy na nim nie lada ciekawostkę - ponieważ jest to fotografia afiszu pierwszego powojennego przedstawienia teatralnego w Opolu (wystawionego 7 października 1945 r.). Opolanie z pewnością zaśmiewali się do łez, słuchając komediowych dialogów i flirtów Klary z Papkinem z pamiętnym zdaniem: „jeśli nie chcesz mojej zguby - krokodyla daj mi, luby”…