nr 27


dzień teatru 4Fetowania Międzynarodowego Dnia Teatru c.d.

W trakcie prac budowlanych ważne okazały się kwestie związane z położeniem podium i wyposażeniem teatru. Szybko podjęto decyzję, że teatr nyski ma się różnić od innych teatrów w okolicy i zrezygnowano ze standardowego wyposażenia sceny (jak czas pokazał - bardzo dobrze) Scena, podobnie jak w teatrze w Hannoverze, miała być położona w układzie horyzontalnym. Natomiast parkiet i parter podniesiono dwa razy wyżej niż w starym teatrze, aby nieco wyrównać różnicę w stosunku do sceny. O dekoracje zatroszczył się malarz teatru wrocławskiego Schreiter, który swoje zadanie wykonał brawurowo). Widownia, mogąca pomieścić aż 800 widzów, była utrzymana w charakterystycznych kolorach - czerwieni, złocie i bieli, co podkreślało majestatyczność miejsca.

 

 

Nowy teatr miejski, który był dziełem Carla Gutzkowa Zopf und Schwert, otwarto uroczyście 14 października 1852 roku a już dzień później zagrano operę Friedricha von Flotowa Martha – oba spektakle zostały wykupione i zyskały uznanie publiczności).
 

Opis do zdjęcia: Fasada teatru miejskiego w Nysie z zespołu nr 20 "Akta miasta Nysy" - Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 1687