nr 19


kronikaKartka z kalendarza: Rocznica Zjazdu Gnieźnieńskiego (7-15 marca 1000 r.)
 

Około 1019 lat temu dobiegał końca zjazd brzemienny w skutkach. W dniach 7 - 15 marca 1000 roku książę piastowski Bolesław Chrobry przyjmował w Gnieźnie cesarza Ottona III. Zrobił to tak wystawnie i podniośle, że wprawił niemieckiego władcę w oszołomienie. Zjazd z pewnością przyczynił się do umocnienia pozycji Bolesława wobec władców państw sąsiadujących z Polską, a i przydał mu szacunku cesarza Ottona III... O wydarzeniu, które odbiło się szerokim echem w Europie, pisali tak znamienici kronikarze, jak Gall Anonim i Thietmar.
 
Z tej okazji prezentujemy Wam skan z kroniki nyskiej, znajdującej się w zespole nr 20 „Akta miasta Nysy”, jednostce pt. Chronik von Neisse (bis 1826) [Kronika Nysy do 1826 roku], a przypominającej to ważne wydarzenie.
 
Tymczasem w roku 2000 w Gnieźnie odbył się kolejny, rocznicowy zjazd milenijny. Zaprezentowano na nim Medal Milenijny zaprojektowany przez artystę Romana Kosmalę. Uhonorowano nim m.in. Jerzego Buzka, Milosa Zemana, Victora Orbana i Gerharda Schroedera…
 
Echa przeszłości niosą się czasami daleko w przyszłość… Aż do czasów współczesnych – i znaleźć je można właśnie w archiwum takim, jak nasze. Zapraszamy.