PROJEKTY

ZWIĄZEK POLAKÓW W NIEMCZECH


W tym roku mija 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

 

27 sierpnia 1922 roku w Berlinie spotkali się przedstawiciele największych organizacji polskich w Niemczech, by powołać do życia związek reprezentujący wszystkich Polaków – obywateli Niemiec oraz polskie stowarzyszenia wobec władz niemieckich. Tak powstał Związek Polaków w Niemczech, z główną siedzibą w Berlinie, który dążył do zdobycia pełnych praw mniejszości narodowej dla Polaków i ich obrony we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

 

Włączając się w obchody jubileuszu nasze Archiwum przygotowało materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i średnich, które zostały zaprezentowane na gali zorganizowanej przez Marszałka Województwa Opolskiego, Rodzinę Rodła we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Opolskiej 16 maja br.

 

Pobierz scenariusze w wersji elektronicznej (pdf)

 

Tematyce Związku Polaków w Niemczech, zwłaszcza jego wydawnictwom, poświęcone były 3 konkursy przygotowane w tym roku przez nasze Archiwum:

 

1. Konkurs plastyczny "Ilustracja do wiersza Marii Konopnickiiej Co ja wyczytam w książeczce", przeznaczony dla uczniów klas 1-4

 

2. Konkurs plastyczny "Okładka czasopisma" przygotowany we współpracy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, przeznaczony dla uczniów klas 5-8

 

3. Konkurs na recytację wiersza Marii Konopnickiej "Co ja wyczytam w książeczce", przygotowany we współpracy z Instytutem Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, przeznaczony dla uczniów klas 1-6.

 

Uroczysta gala rozdania nagród lauretom konkursów miała miejsce podczas Międzynarodowego Dnia Archiwów.

 

Zobacz galerię zdjęć

https://opole.ap.gov.pl/gallery/view/267

 

Podczas tegorocznej Nocy Kultury, 24 czerwca 2022 r. zaprezentowana została wystawa "Polska - zadanie na całe życie", przygotowana specjalnie dla dzieci w oparciu o czasopisma dziecięco-młodzieżowe wydawane w latach 20. i 30. XX w.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)

 

Powstała również okolicznościowa wystawa oraz publikacja poświęconą Związkowi - jego historii, działalności oraz oddziaływania na mniejszość polską żyjącą na ziemi opolskiej.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)

 

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 25 sierpnia, w trakcie obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech zainicjowanych przez Prezydenta Miasta Opola i Przewodniczącego Rady Miasta Opola. Wernisaż poprzedziła okolicznościowa sesja Rady Miasta.