NASZE WYSTAWY


W naszym Archiwum pracują prawdziwi pasjonaci. Ich praca przekłada się na ciekawe projekty, które otrzymują piękną oprawę graficzną oraz formę zachęcającą, by je oglądać. Bogactwo naszych archiwaliów odsłania - tak przed Wami, jak i nami samymi - m.in. tajemnice Odry, dzieje protestantyzmu na Śląsku, plagę hazardu i edykty wydawane przez władze pruskie, aby temu zjawisku zapobiec; epidemie nękające przed laty ludzi i zwierzęta, rozwój cechów rzemieślniczych.

 

Niemniej pasjonujące są dokumenty powojenne. Ujawniają one historie "opolan znanych i nieznanych" - tych, którzy nasze miasto budowali, ale i podpalali, którzy rozsławiali je w sporcie, fotografii, literaturze i kulturze. Przypominają także, które miejsa w mieście są "kultowe" - na myśl o nich uśmiechamy się szeroko lub smutniejemy, że już ich nie ma na mapie.

 

Historia odkrywana w oparciu o materiały archiwalne - niekiedy może bolesna - jest zawsze solidną porcją wiedzy, opartą na faktach.

Żydzi w OpoluKultowe miejsca Opola - wystawa wirtualnaLiceumWystawa wirtualna "Kreatorzy - opolskie osobistości niebanalne"Wystawa "Konsulat polski w Oppeln"Opera manu facta - wystawa wirtualnaOpera manu facta - wystawa wirtualnaWystawa "Stacje odzyskanej obecności"Wystawa "Z miłości do hazardu"Wystawa "Wybieram Polskę"Wystawa "Nasza droga do wolności - 4 czerwca '89"Wystawa "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań"Wystawa "20 lat 10 Opolskiej Brygady Logistycznej"Wystawa "Jan Paweł II na Górze Św. Anny"Wystawa "Kobiece tajemnice Karolinki"Wystawa "Dotyk pamięci"Wystawa "W drodze"Wystawa "(Nie)winna historia w Archiwum"Wystawa "Groszowice"Wystawa "Plebiscyt słów"Konstytucja 3 Maja;Powstańcy śląscy;Dokumenty księcia Władysława II Opolskiego;Pieczęci gminne;Prymas Wyszyński na Śląsku Opolskim 1966 r.;Mówiące znaki władzy;Grudzice;Historie leczone dotykiem; Stan wojenny;Szczepanowice;Genius Loci;Konkurs; Nowa Wieś Królewskasłużba cywilnastarodrukikopiceczarnowąsyPolskaPowódźWojnaZwiązek Polaków w NiemczechZakrzówZnakiChmielowiceNysa-Rzym   W jedności siła Komisja Edukacji Narodowej