PROJEKTY

800-LECIE UNIWERSYTETU W PADWIE


W dniach od 28 do 29 kwietnia br. odbyła się w Padwie konferencja naukowa współorganizowana przez Uniwersytet Opolski oraz Archiwa Państwowe. Spotkanie naukowe było wynikiem prac ministerialnego Zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie, któremu przewodniczy prof. Mirosław Lenart, kierownik Katedry Badań nad Europejskim Dziedzictwem Kulturowym Uniwersytetu Opolskiego oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. Konferencji towarzyszyła wystawa "Studenti lontani dalla Patria – vicino alle idee", przygotowana przez opolskich archiwistów reprezentujących sieć Archiwów Państwowych, która opowiada o wybitnych Polakach studiujących na przesyrzeni XVI-XVIII wieku w Università degli Studi di Padova. Wystawę można obecnie oglądać w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie.

 

Pobierz wystawę w wersji elektronicznej (pdf)

 

26 czerwca w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie miała miejsce sesja naukowa z udziałem prof. Mirosława Lenarta. Podczas spotkania można było wysłuchać wykładów czterech prelegentów, dotyczących 800. rocznicy założenia Uniwersytetu w Padwie, Alma Mater Jana z Czarnolasu.

 

Jednocześnie w Radio Opole odbył się cykl audycji z udziałem prof. Mirosława Lenarta, poświęcony osobistościom studiującym na Uniwesytecie w Padwie.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmów, których bohaterami są: Jan Kochanowski Klemens Janicki Józef Struś Wojciech Oczko Andrzej Partycy Nidecki

 

Kolejne rozmowy dotyczyły bardziej i mniej oczywistych miejsc w Padwie - Co warto zobaczyć w PadwieCo skrywa PadwaO studentach w Padwie oraz inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu - 800 lat Uniwersytetu, a także: Polacy w PadwieTeatr anatomiczny