NASZE ODKRYCIA

Browar Pringsheimów


Od XIX w. dzisiejszy plac Kopernika w Opolu stanowił centrum przemysłowe miasta, wybudowano tu bowiem największy opolski browar. Założył go w 1836 r. Heymann Pringsheim. Początkowo było to niewielkie przedsiębiorstwo, jednakże dzięki nowoczesnemu wyposażeniu śmiało mogło konkurować z Browarem Zamkowym Friedländerów. Ciągły rozwój i liczne inwestycje spowodowały, że w krótkim czasie browar Pringsheima stał się jednym z największych i najlepiej prosperujących przedsiębiorstw w Opolu.

Heymann Pringsheim, założyciel browaru, urodził się w 1810 r., kierował browarem do końca swojego życia. 23 marca 1875 r. schedę po ojcu przejęli synowie, Max i Julius. W 1896 r. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w Opolski Browar Akcyjny. Bracia Pringsheimowie w dalszym ciągu rozszerzali działalność, wykupując mniejsze browary oraz hotele, m.in. opolski Hotel Form’s. W 1911 r. przedsiębiorstwo Pringsheimów wchłonęło Browar Zamkowy, który zakończył produkcję w następnym roku. Od 1928 r. Opolski Browar Akcyjny stał się częścią niemieckiego koncernu Schultheiss-Patzenhofer i funkcjonował pod jego szyldem do końca II wojny światowej.

 

 

Na skanie nekrolog Juliusa Pringsheima, najbardziej znanego przedstawiciela rodziny, z 8 czerwca 1917 r., przechowywany w Aktach miasta Opola, sygn. 4576, s. 66