NASZE ODKRYCIA

24.12 – imieniny Ewy i urodziny Adama… Mickie


Rok temu, z okazji 100. rocznicy urodzin romantycznego wieszcza zakochanego w Litwie, obchodziliśmy Rok Mickiewiczowski. Jako, że 101. rocznica urodzin też jest dobrą okazją do wspominania, prezentujemy Wam skany z zespołu nr 224 „Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu w Opolu”, jednostki o sygn. 2544. Dotyczy ona obchodów Roku Mickiewiczowskiego w 1955 roku, w 100-lecie śmierci wieszcza (1855 - 1955). Zgromadzone przez Wydział Kultury i Sztuki prace – wiersze i rysunki – są godne uwagi. Mickiewicz na pewno by się uśmiechnął. Tego, który wzywał do walki z caratem i despotyczną Rosją przelewającą krew polskiej młodzieży po upadku listopadowego i styczniowego zrywu niepodległościowego, wiek później ta sama Rosja (może nawet jeszcze bardziej despotyczna) przypomina i upamiętnia…

Obejrzyjcie szkice i obrazy z wymownymi komentarzami z twórczości Mickiewicza: "(…) Równi, choć różnych zdarzeń wykształceni ciekiem, // Postawą sobie blizcy (…) Też same w myślach składnie i w czuciach płomienie".

Niech w ostatnich dniach starego roku, w obliczu świąt, wzrasta w nas nowa nadzieja, nowe siły i ta myśl bijąca z tekstów wieszcza: My, młodzi! (duchem zawsze).