Mówiące znaki władzy - materiały edukacyjne


Mówiące znaki władzy, czyli znaki pieczętne nie tylko utrwalają wizerunek przypisany władcy, ale również są nośnikiem opowieści o ludziach, których życie i rola odegrana w historii zapisane zostały w źródłach przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu. Prezentowane w niniejszej publikacji dokumenty są kolejnym zaproszeniem do wspólnie przeżywanej przygody z teraźniejszością, nabierającej sensu poprzez to, co minione.


Postaci, które miały wpływ na rozwój Opola i ziemi opolskiej, przedstawione zostały poprzez ich dokumenty i pieczęcie pochodzące ze skarbca naszego Archiwum Państwowego w Opolu.


Materiały wzbogacone zostały podcastami z udziałem prof. dr hab. Anny Pobóg-Lenartowicz, która z pasją i ogromną znajomością tematu opowiada o średniowiecznym Opolu i bohaterach tamtych czasów.


Nie zapomniano też o najmłodszych odbiorcach naszej publikacji – specjalnie dla nich przygotowane zostały bajki inspirowane autentycznymi wydarzeniami i osobami związanymi z dziejami Opola.

Opracowany materiał archiwalny, stanowiący katalog wystawy, uzupełniają dwa scenariusze lekcji: „Czy Jan II Dobry był dobrym władcą Śląska?” oraz „Dlaczego książęta fundowali kościoły i klasztory na Śląsku?”

 

Pobierz materiały edukacyjne w wersji elektronicznej (pdf)