Oferta Edukacyjna Archiwum Państwowego
w Opolu

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie tajemnice skrywają archiwalne dokumenty? Zapraszamy wszystkich miłośników historii i ciekawych świata na fascynującą podróż w przeszłość! Nasza oferta edukacyjna to niepowtarzalna okazja, by zgłębić wiedzę archiwalną w przyjemny i inspirujący sposób.

Lekcje archiwalne – nauka przez zabawę

Nasze lekcje archiwalne są skierowane do dzieci, młodzieży, studentów oraz grup zorganizowanych. Podczas tych spotkań poznacie wybrane aspekty historii Śląska i samego Archiwum, a także dowiecie się, jak korzystać z naszych zasobów. Każde zajęcia mają również część warsztatową, w której uczestnicy własnoręcznie przygotowują elementy związane z tematyką lekcji, co pozwala im lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

Zostań odkrywcą historii!

Nie czekaj, dołącz do nas i odkryj, jak fascynująca może być przeszłość. Informacji o nadchodzących wydarzeniach szukaj na naszej stronie w zakładce Aktualności oraz na naszym profilu na Facebooku.
Zachęcamy do kontaktu i rezerwacji miejsc na naszych lekcjach archiwalnych. Czeka na Was przygoda, której nie zapomnicie!

Skontaktuj się już dziś!

tel. 77 45 45 536, wew. 21
e-mail:

Więcej możliwości online

Nauczycieli zapraszamy do pobierania specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych, które wzbogacą ich zajęcia. Dla dzieci przygotowaliśmy wciągającą grę edukacyjną, która w zabawny sposób przybliży im strój śląski. Miłośnikom słuchania proponujemy nasze podcasty, pełne ciekawostek i pasjonujących opowieści. Zapraszamy do korzystania z tych zasobów i odkrywania historii razem z nami!

Scenariusze do pobrania

Powstania śląskie i ich historia ukryta w źródłach

Z okazji obchodów 800-lecia Nysy oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo, na które składają się opracowane materiały archiwalne przedstawiające najważniejsze nyskie zabytki. Znajdują się wśród nich: pałac biskupi, system fortyfikacyjny, liczne budowle sakralne

(bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, kościół św. Barbary i in.), Rynek, Carolinum, teatr miejski. Materiał uzupełniają dwa scenariusze lekcji:

„Dlaczego Nysę nazywamy śląskim Rzymem?” oraz „Czy tylko Toruń słynie z pierników?”. Lekcje te ukazują Nysę z jednej strony jako stolicę biskupią, a z drugiej jako centrum śląskiego rzemiosła.

Powstania śląskie i plebiscyt na Śląsku w latach 1919-1921

Scenariusz lekcji historii pomagający omówić genezę, zasięg geograficzny, przebieg i skutki powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku, jak również rolę takich postaci, jak Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok i generał Henri Le Rond w tych wydarzeniach.

Scenariusz korzysta z metod aktywizacyjnych, pracy z ilustracją, mapą i tekstem źródłowym oraz z elementów wykładu.

Cud nad Odrą – czyli historia Powstań Śląskich

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem pracy w grupach, rozmowy nauczającej oraz mapy myśli – na lekcje historii w szkołach podstawowych. Opracowanie: mgr Waldemar Szydło. Scenariusz przybliża pojęcia takie, jak kolejne powstania śląskie, plebiscyt, Grenzschutz,

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska, Policja Plebiscytowa, Abstimmungpolizei, Selbstschutz, bitwa w rejonach Góry św. Anny, czy bitwa pod Olzą. Pomaga umiejscowić te pojęcia w czasie i na mapie oraz wyjaśnia ich genezę.

Strona pełna faktów, czyli powstańczy escape room

Zajęcia przeprowadzone na zasadzie escape room są metodą na przekazanie treści na zasadach emocjonującej i kreatywnej zabawy. Uczniowie muszą odnaleźć ukryte w pomieszczeniu wskazówki, które pozwolą im odgadnąć zaszyfrowane hasło.

Za każde rozwiązane zadanie otrzymują brakującą liczbę kodu QR do zamalowania, który kryje hasło podsumowujące zajęcia. Podczas rozwiązywania zagadek nauczyciel obserwuje grupy i w razie trudności dyskretnie podpowiada kolejne kroki. Gdy uczniowie zbiorą wszystkie liczby i zamalują brakujące pola kodu, mogą odczytać hasło (za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie), za które otrzymają oceny.

O powstaniach śląskich – edukacyjna gra historyczna

Edukacyjna gra planszowa nt. powstań i powstańców śląskich dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, powiązana z podstawą programową nauczania historii. Autorka: Alina Ślimak.

Scenariusz umożliwia przeznaczenie zajęć na grupową pracę uczniów, motywowanie uczniów do pracy, wprowadzenie metod aktywizujących, takich jak dyskusja czy rozwiązywanie problemów, ćwiczenie i utrwalanie nabytych wcześniej wiadomości i umiejętności.

Materiały edukacyjne

Nysa – prawie jak Rzym

Materiały edukacyjne wydane z okazji 800-lecia Nysy. Autorstwa Małgorzaty Blach-Margos, Justyny Sowińskiej oraz Aleksandry Starczewskiej-Wojnar; Opole 2023.

Wydawnictwo, na które składają się opracowane materiały archiwalne
przedstawiające najważniejsze nyskie zabytki uzupełniają dwa scenariusze zajęć:
„Dlaczego Nysę nazywamy Śląskim Rzymem?” oraz „Czy tylko Toruń słynie
z pierników?”. Lekcje te ukazują Nysę z jednej strony jako stolicę biskupią,
a z drugiej jako centrum śląskiego rzemiosła.

Wybieram Polskę

Materiały edukacyjne wydane z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. Autorstwa Justyny Sowińskiej oraz Aleksandry Starczewskiej-Wojnar; Opole 2022.

Z okazji setnej rocznicy powstania Związku oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo,
na które składają się opracowane materiały archiwalne, dokumentujące działalność mniejszości polskiej na Śląsku w okresie międzywojennym.

Mówiące znaki władzy

Wydawnictwo autorstwa Justyny Sowińskiej oraz Aleksandry Starczewskiej-Wojnar, poświęcone dziejom średniowiecznego Śląska; Opole 2022.

Postaci, które miały wpływ na rozwój Opola i ziemi opolskiej, przedstawione
zostały w tej publikacji poprzez ich dokumenty i pieczęcie pochodzące ze skarbca Archiwum
Państwowego w Opolu.
Materiały wzbogacono podcastami z udziałem prof. dr hab. Anny Pobóg-Lenartowicz, oraz o specjalnie przygotowane bajki inspirowane autentycznymi wydarzeniami
i osobami związanymi z dziejami Opola.

Wolontariat

Masz pasję do historii i chcesz ją rozwijać? Dołącz do nas jako wolontariusz i odkryj świat archiwalnych tajemnic!

Rozwijaj swoje zainteresowania, pracując z unikalnymi dokumentami i poznając fascynujące historie Opola. Będziesz mieć okazję zdobyć doświadczenie w:

  • organizacji i prowadzeniu działalności edukacyjnej, kulturalno-oświatowej i popularyzatorskiej,
  • promocji wydarzeń archiwalnych,
  • przygotowaniu materiałów do digitalizacji.

Rozwijaj swoje kompetencje społeczne, takie jak autoprezentacja, empatia, asertywność, komunikacja werbalna i niewerbalna oraz zrozumienie kontaktu społecznego.

W zamian otrzymasz:

  • materiały promocyjne oraz darmowy dostęp do naszych wydarzeń,
  • możliwość uczestnictwa w warsztatach wzmacniających Twoje umiejętności w obszarze wolontariatu,
  • zaświadczenie i referencje potwierdzające Twoje zaangażowanie i zdobyte doświadczenie.

Nie czekaj – zgłoś się już dziś i stań się częścią naszego zespołu w Archiwum Państwowym w Opolu!

Pliki do pobrania dla kandydatów na wolontariuszy

Plik PDF

Regulamin wolontariatu Archiwum Państwowego w Opolu

Plik PDF

Karta zgłoszenia kandydata pełnoletniego na wolontariusza

Plik PDF

Karta zgłoszenia kandydata niepełnoletniego na wolontariusza

Plik PDF

Zgoda przedstawiciela ustawowego na wolontariat osoby niepełnoletniej