Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Jubileusz stulecia archiwów państwowych (1919 - 2019)

05.02.2019
Z satysfakcją zawiadamiamy o obchodach jubileuszu 100-lecia powołania państwowej sieci archiwalnej.

kliknij, aby zobaczyć
Równo wiek temu, 7 lutego 1919 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Na jego mocy, jak przypomina Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, „status archiwów państwowych uzyskało 5 archiwów centralnych z siedzibami w Warszawie: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowe, Archiwum Oświecenia i Archiwum Wojskowe (przekształcone w 1930 r. w Archiwum Akt Nowych). Archiwa państwowe powstały także w Lublinie, Piotrkowie, Płocku i we Lwowie. W roku 1939 państwową sieć archiwalną tworzyło już 18 placówek”, co jak na młode, odrodzone państwo, było nie lada osiągnięciem.
 
Doniosłość tych obchodów podkreśli również uroczysta gala, która odbędzie się 7 lutego br. w Pałacu Prezydenckim, podczas której szczególnie zasłużonym pracownikom archiwów zostaną wręczone odznaczenia państwowe. W uroczystości wezmą udział także archiwiści z archiwum w Opolu – to dzięki nim możecie całymi rodzinami uczestniczyć w grach miejskich podczas Nocy Kultury i Nocy Muzeów, czytać publikacje np. o rzece Odrze itp.
 
Podpowiadamy, że jubileusz będzie okazją do porozmawiania o przyszłości zawodu, kierunkach jego rozwoju i o tym, jak archiwalia pomagają w nauce historii regionu, kraju, a przede wszystkim - jak pokazują organizowane przez nas konkursy - genealogii własnej rodziny. Będzie to też okazja do poznania unikatowych archiwaliów (podczas wystaw i spotkań). Co chcielibyście zobaczyć? Może cztery strony z nieznanego mszału romańskiego, początek historii o słudze nielitościwym (1400 rok)? Dokument o tym, jak książę Jan II Dobry nadaje statut cechowi piekarzy w Opolu (z 1531 roku)? Dekret, na mocy którego Opole zyskało od cesarza rzymskiego Macieja przywilej sprzedaży piwa w 45 wioskach należących do zamku opolskiego (1612 r.)? Plan Pasieki i Przedmieścia Odrzańskiego sprzed stu lat? Takie skarby mamy w samych tylko Aktach miasta Opola.

Podpatrujcie i czytajcie informacje i ciekawostki na naszej stronie www oraz na facebooku: https://www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWOpolu/

Obchody Stulecia Archiwów zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydarzenia związane z jubileuszem archiwów będą odbywać się w całej Polsce do końca 2019 roku.

Będzie się działo – w naszym archiwum również.
Już teraz zapraszamy.
 
« powrót
Do góry Menu Strony