Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

edukacja

 
Kultura chrześcijańska w dziejach narodu. Materiały edukacyjne dla szkół

obrazek

Prezentujemy Państwu materiały edukacyjne, które powstały w ramach projektu „Śladami św. Wojciecha w Opolu. Od chrzcielnicy do dokumentu”, realizowanego przez Archiwum Państwowe w Opolu przy wsparciu finansowym Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie pod patronatem Biskupa Diecezji Opolskiej, Prezydenta Miasta Opola oraz Opolskiego Kuratora Oświaty. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni historycy z Uniwersytetu Opolskiego oraz oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego z siedzibą w Opolu. Idea, jaka przyświecała opracowaniu materiałów archiwalnych, które pochodzą z naszego zasobu, wiązała się z pragnieniem ich udostępniania, aby służyły nauczaniu i poznawaniu historii, szczególnie w aspekcie uwypuklenia roli kultury chrześcijańskiej w dziejach naszego narodu. Przy wyborze źródeł uwzględniono wszakże  założenie, że będą z nich korzystać uczniowie i nauczyciele w całym kraju.

Opracowane materiały przeznaczone są do realizacji edukacji historycznej na różnych poziomach nauczania, zarówno w ramach zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych.

Naszą intencją jest, aby mogły one stanowić pomoc i inspirację dla Nauczycieli w przygotowaniu zajęć dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów, poprzez dokonanie selekcji proponowanych przez nas zadań i źródeł lub skorzystanie z całości materiału.

 

Lekcje archiwalne

Szanowni Państwo!
Wpisując się w misję archiwów państwowych, pragniemy zaoferować Waszym Placówkom współpracę, polegającą na bezpłatnym przeprowadzeniu tematycznych lekcji archiwalnych oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Zajęcia te, ze względu na dbałość o stan materiałów archiwalnych, odbywać się będą w budynku Archiwum Państwowego w Opolu, przy ul. Zamkowej 2. Mając na uwadze dobro naszych partnerów, jesteśmy gotowi przeprowadzać lekcje także w siedzibach szkół i instytucji kulturalno-oświatowych. W takim przypadku nie będą one obejmować pokazu oryginałów archiwaliów, związanych z przedstawianą tematyką. W zamian możemy zaprezentować kopie cyfrowe wybranych przez nas materiałów archiwalnych.Zapisy na lekcje archiwalne: Justyna Sowińska, tel. 77 454 40 75 wew. 23.


 
Proponujemy Państwu przeprowadzenie następujących zajęć:

 
Płynie Odra, płynie...
 
kliknij, aby zobaczyć
Zapraszamy do udziału w lekcjach archiwalnych dla uczniów klas I-III poświęconych Odrze, podczas których nie lada gratką będzie broszura „Podróż Filipka z biegiem Odry”. Przygotowaliśmy ją w oparciu o ciekawe archiwalia dotyczące rzeki z zasobu naszego Archiwum.

 
Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka. Archiwalne tajniki genealogii:


Dzieci dowiedzą się, jakie materiały do badań genealogicznych znajdą w archiwum. Nauczą się odczytywać dane zawarte w akcie metrykalnym. Podczas lekcji zaprezentują informacje wydobyte podczas pracy ze źródłem.
 

Lekcja adresowana jest do dzieci od 11. roku życia uczących się języka niemieckiego.


 

Opera manu facta. Ulotny urok rzemiosł:


Czym zajmował się kaletnik? Czy płatnerz płatał figle? Dlaczego "szewc bez butów chodzi"?
 
Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach nasi najmłodsi dowiedzą się tego, jak i wielu innych cennych informacji, a także ułożą z nami tematyczne puzzle. 
 
Spotkanie z księciem:


Uczestnicy zajęć przeżyją niezwykłe spotkanie z księciem opolskim Bolkiem I Piastem oraz jego skrybą. Książę przedstawi dzieje swojego życia oraz opowie o sekretach książęcego archiwum.

Lekcja jest doskonałą okazją, by zobaczyć najstarsze dokumenty związane z historią Kościoła katolickiego na ziemi opolskiej. Dla każdego znajdzie się ciekawe zadanie do wykonania. 
Zabytki piśmiennictwa na Śląsku:


W oparciu o prezentację multimedialną oraz pokaz archiwaliów wybranych z naszego zasobu uczniowie poznają historię rozwoju pisma od XII do XIX w.
 
W trakcie praktycznej części zajęć uczestnicy sami stworzą współczesną replikę rokumentu - zgodnie z zasadami dyplomatyki. 
Mój kochany pamiętniczku...


Na tych zajęciach uczniowie poznają historię malarza z Opola, Carla Ignatza Adalberta Herrmanna, którego obrazy możemy oglądać m.in. w katedrze opolskiej, a który podczas swojej podróży do Włoch miał możliwość namalować portret papieża Piusa VII.

W ramach lekcji zostaną zaprezentowane dzienniki malarza, które uważane były za zaginione.

Nie lada gratką będzie... pisanie przez dzieci własnych dzienniczków, w których będą mogły zapisywać swoje przeżycia. 
I ty możesz zostać iluminatorem:


Jak powstawały książki w odległej przeszłości? Kto przepisywał książki i kto je ozdabiał? W trakcie zajęć uczniowie poznają historię książki i zobaczą najcenniejsze księgi z naszego zasobu. Co więcej, sami będą mogli wcielić się w postać średniowiecznego iluminatora i własnoręcznie ozdobić stronę tekstu, a ich prace oceni skryba Andrzej.

Ta lekcja jest okazją do poznania zawodu iluminatora - osoby, która w średniowieczu przyozdabiała rękopisy i druki. Najczęściej księgi zdobiono farbą złotą, srebrną i purpurową - jak np. cztery strony z nieznanego mszału romańskiego, znajdującego się w naszym zasobie.
 
 
Co kryje Zamek?

kliknij, aby zobaczyć
Wieże, rycerze, księżniczki i tajemne przejścia... czyli coś, co dzieci uwielbiają.

Dawka wiedzy historycznej odpowiednia do wieku - prezentacja archiwaliów i zadanie plastyczne. Dzieci poznają historię Zamku Górnego w Opolu i dostają kolorowankę do wypełnienia.
 
Opolskie osobistości niebanalne...

kliknij, aby zobaczyć... czyli o znanych i mniej znanych opolanach.
 
Podczas lekcji uczniowie poznają takie postaci jak Alojzy Smołka, Max Glauer, Karol Musioł, Janina Sosnowska czy też Charlotta Malig. Lekcji towarzyszy pokaz wybranych dokumentów z naszego zasobu.
 
W części warsztatowej uczniowie w grupach przedstawią wybrane postaci, a w ramach kalambur i gry planszowej sprawdzą swoją wiedzę o poznanych opolanach.

 
Do góry Menu Strony