Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Nie szukaj - znajdź w archiwach!

Jeśli nie wiesz jeszcze co możesz znaleźć, czekamy na Ciebie w Archiwum Państwowym w Opolu w najbliższą sobotę 8 czerwca 2019 r., od godz. 12.00.

Stulecie archiwów państwowych (1919 - 2019)

Sto lat temu, 7 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Dwadzieścia lat później, w 1939 roku w całym kraju istniało już 18 archiwów. Prezydent Andrzej Duda objął obchody Patronatem Narodowym, zaś Wiceprezes Rady Ministrów, prof. Piotr Gliński, Patronatem Honorowym. Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek pamiątkowy, z kolei Narodowy Bank Polski dedykowaną monetę kolekcjonerską. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wydała z tej okazji publikację „Archiwa w Niepodległej. Stulecie archiwów państwowych 1919-2019”, której promocja odbędzie się 7 lutego 2019 roku na uroczystej Gali Archiwisty na Zamku Królewskim w Warszawie. W naszym archiwum też nie zabraknie 'stuletnich' atrakcji - o czym napiszemy m.in. na profilu Archiwum na facebooku: https://www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWOpolu/ oraz w aktualnościach na stronie www. Już teraz zapraszamy.

Pierwszy raz w archiwum?

Poznaj nasz zasób i zdecyduj, czego od nas oczekujesz.

Łatwiej z formularzem

Prosimy o korzystanie z udostępnionych przez nas formularzy w celu zamówienia materiałów archiwalnych lub zlecenia wykonania usługi.

Z nami do przeszłości

Czy "regest" to słowo magiczne? Dlaczego Nysa była ważniejsza niż Opole? Co miał wspólnego Jodok z Suchą Psiną? Ucz się i baw z nami!

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych / Dz. Urz. UE nr L119/1) informujemy, że:
Do góry Menu Strony