Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Rok 2013

Najserdeczniejsze Życzenia

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia


Szanowni Państwo!

uprzejmie informujemy, że w dniach 24.12. i 31.12.2013 r. pracownia naukowa Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2, będzie czynna w godz. 8.00-12.00.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy!


Szanowni Państwo!

uprzejmie informujemy, że od 12.11.2013 r. do odwołania, pracownia naukowa Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. W. Gorzołki 8 (Opole- Groszowice) będzie nieczynna. W związku z powyższym niemożliwe będzie korzystanie z przechowywanych w tym budynku materiałów archiwalnych.

Wykaz czasowo niedostępnych zespołów

Wycofanie obiektu z użytku spowodowane jest przerwą techniczną wynikającą z konieczności przeprowadzenia pilnych prac zabezpieczających i remontowych.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy!


Otwarty Skarbiec Pamięci

Otwarty Skarbiec Pamięci. Jubileusz 60-lecia Archiwum Państwowego w Opolu. Fotorelacja

18 października obchodziliśmy centralną uroczystość jubileuszu 60-lecia powstania Archiwum Państwowego w Opolu. W programie znalazły się: otwarcie wystawy rocznicowej zatytułowanej „Otwarty Skarbiec Pamięci” oraz prezentacja nowej strony internetowej archiwum, z projektem ekspozycji wirtualnych „Historia przez dziurkę od klucza”. Dzięki uprzejmości Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty uroczystości odbyły się w Centrum Szkoleniowo Konferencyjnym i Administracyjnym Samorządu Województwa Opolskiego. Obecnych na uroczystości powitali Ryszard Wilczyński Wojewoda Opolski oraz Mirosław Lenart Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. Wśród gości byli m. in.: Ryszard Wojtkowski – Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Adam Maciąg – Sekretarz Marszałka Województwa Opolskiego, Dorota Michniewicz-Witkowska – Naczelnik Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola, Piotr Greiner – dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, Janusz Gołaszewski – dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Krzysztof Kawalec – Naczelnik IPN we Wrocławiu Delegatura w Opolu, Urszula Zajączkowska – Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Jarosław Gałęza – Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. W uroczystości wzięli także udział byli pracownicy naszej placówki, wśród których znaleźli się nestorzy opolskiej archiwistyki: Jan Cichoń i Helena Lasończyk.

Jubileusz stanowił jednocześnie okazję do odznaczenia pracowników Archiwum Państwowego w Opolu, za długoletnią pracę w Służbie Cywilnej.

Po zakończeniu części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć ekspozycję, która składała się z dwóch modułów. Pierwszy z nich opowiadała o życiu mieszkańców Opolszczyzny w XIX w. Jej szkielet stanowił utwór Jana Kochanowskiego „Na XII tablic ludzkiego żywota”, w oparciu o który przygotowano zamknięty krąg 12 tablic. Druga część składała się z 9 brył oklejonych fotografiami z życia mieszkańców regionu w latach 1945-1989, które w całości układały w swoisty labirynt dziejów. Wystawa wzbogacona została materiałami audio oraz filmem zawierającym relacje byłych pracowników archiwum.

Po poczęstunku ufundowanym dzięki hojności Wojewody Opolskiego, zaprezentowana została nowa strona internetowa Archiwum Państwowego w Opolu oraz projekt wystaw wirtualnych „Historia przez dziurkę od klucza”.

Wystawa udostępniona była w holu Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego i Administracyjnego Samorządu Województwa Opolskiego do 30 października 2013 r.

Fotografie z wydarzenia można obejrzeć w naszej galerii (link).


Otwarty Skarbiec Pamięci

W bieżącym roku świętujemy 60. rocznicę powstania Archiwum Państwowego w Opolu. Centralnym punktem obchodów będzie udostępnienie wystawy jubileuszowej „Otwarty skarbiec pamięci”, połączone z prezentacją misji naszej instytucji w regionie i mieście. Uroczystość odbędzie się dnia 18 października 2013 r. w Centrum Szkoleniowo Konferencyjnym i Administracyjnym Samorządu Województwa Opolskiego w Opolu, przy ul. Piastowskiej 14 (rozpoczęcie o godz. 12.00).

Program uroczystości
Plakat

Ekspozycję będzie można zwiedzić w holu Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnego i Administracyjnego Samorządu Województwa Opolskiego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku do piątku, w dniach 21-30 października 2013 roku, w godzinach 8:00-16:00. Tematyka obejmuje dwa zagadnienia: życie mieszkańców Opolszczyzny w XIX wieku oraz codzienność Polski Ludowej. Sposób prezentacji przygotowany został z myślą o młodych odbiorcach. Przewidywany czas zwiedzania szacujemy na 30 minut. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie.

Szczegółowych informacji udzielają:
Aleksandra Starczewska-Wojnar a.wojnar@opole.ap.gov.pl , 77 454 55 36 wew. 21
Sławomir Marchel

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że referaty konferencji naukowej "Genealogia pragnień. Pius X w pamięci ludności Górnego Śląska" zostaną opublikowane w wersji polskiej i włoskiej. Ze względu na duże zainteresowanie tematem oraz znaczenie zaprezentowanych badań, na prośbę biskupa diecezji Treviso we Włoszech tom studiów ukaże się w osobnej serii poświęconej Piusowi X w przyszłym roku. Informację o możliwości nabycia książki zamieścimy na naszym portalu internetowym.

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »
Do góry Menu Strony