Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Konferencja: Santa Sede e Cattolici nel mondo postbellico (1918-1922)

fotografia

W dniach 14-16 listopada 2018 r. w Rzymie i Watykanie odbyla się konferencja organizowana przez Papieski Komitet Nauk Historycznych (Pontificio Comitato di Scienze Storiche), z okazji setnej rocznicy zakończenia I Wojny Światowej. Polski świat nauki oraz archiwa państwowe reprezentował na niej prof. Mirosław Lenart, dyrektor naszego Archiwum. Profesor Lenart wygłosił referat: Achilles Ratti, Nuncjusz apostolski w Polsce i Wizytator apostolski w Rosji. Program konferencji załączamy poniżej.

Noc Skarbów - nasze archiwalia w Muzeum Śląska Opolskiego

Podczas Nocy Skarbów w Muzeum Śląska Opolskiego (w czwartek 15 listopada br.) dr Małgorzata Blach-Margos, nasza archiwistka,  opowiadała o niedawno odnalezionych w archiwaliach dziennikach opolskiego malarza Carla Adalberta Herrmanna – tego samego, który namalował obraz „Koronacja Matki Boskiej” (obecnie w konserwacji, po renowacji wróci do katedry opolskiej). Same dzienniki można było obejrzeć w gablocie. Jak opowiadała dr Blach-Margos: dotyczą one okresu od 1815 do 1823 roku. Są to pamiętniki, w których malarz opisał najważniejsze lata i wydarzenia swego życia, czyli swoją wielką miłość do Johanny Jeckel, podróż do Włoch i lata spędzone w Rzymie (…) Podążając śladami Goethego i Winckelmanna, zwiedził Pragę, Ratyzbonę, Monachium, Weronę, Padwę, Wenecję… Zachwycał się architekturą miasta, ale też zapachem cytrusów, których pełno było dookoła. Nawiązał wiele znajomości w środowisku artystycznym – poznał także samego papieża Piusa VII, którego sportretował…


Zaskakująco ciekawe materiały znajdujemy w naszym archiwum.
(fot. S. Buscicchio)

O polskości i śląskości

Obchodząc stulecie niepodległości Polski, powinniśmy pamiętać o tym, że w naszym regionie poza polskością (która niewątpliwie napawa nas radością) jest – a na pewno powinno być – miejsce na śląskość. Sam prof. Jan Miodek, goszczący w ubiegłym roku w Opolu z okazji obchodów 800-lecia miasta, przypominał, że dziś Śląsk kojarzy się z Katowicami, Chorzowem, Tarnowskimi Górami… A tymczasem Śląsk – ten najbardziej śląski ze wszystkich Śląsków – to ten raciborsko-opolsko-wrocławsko-legnicki. Tu się Śląsk zaczął…

Kulturowo-językowe bogactwo, jakie śląskość wniosła do historii regionu, pokazują materiały zgromadzone w naszym archiwum. Czerpiąc informacje z archiwaliów, nasze koleżanki – dr Małgorzata Iżykowska i mgr Aleksandra Starczewska-Wojnar – opowiadały o życiu społecznym na Śląsku Opolskim w XIX wieku podczas konferencji pt. "Dziedzictwo kulturowe Śląska" zorganizowanej w dn. 15-16.11.2018 przez Uniwersytet Opolski. Dokumenty mówią m.in. o problemie pijaństwa (niestety). Jednak Aleksandra Starczewska-Wojnar wyjaśniła, że starano się wprowadzać środki zapobiegawcze, choć w XIX wieku ten problem nie był tak dotkliwy, jak się go przedstawia. Z kolei dr Małgorzata Iżykowska słusznie zauważyła, że karczma była właściwie jedynym przybytkiem kulturalnym na wsi, w którym można było odpocząć po ciężkiej pracy, a ludzie byli bardziej głodni niż przywiązani do alkoholu (fot. D. Świtała-Trybek)

 

Opole - Padwa

kliknij, aby zobaczyć Z satysfakcją zawiadamiamy, że prof. Mirosław Lenart, Dyrektor naszego archiwum oraz kierownik Pracowni Literatury Epok Dawnych Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, na przewodniczącego komitetu okolicznościowego ds. obchodów 800-lecia Uniwersytetu w Padwie. Ktoś zapyta, co te miasta mają ze sobą wspólnego? Owszem, mają. Profesor Lenart w latach 2006-2010 wykładał historię kultury polskiej na padewskiej uczelni. Kilka wieków wcześniej w jej murach literaturę studiował Jan Kochanowski (został nawet mianowany na konsyliarza), Kopernik zgłębiał medycynę, a Janowi Zamoyskiemu, późniejszemu założycielowi Zamościa, w 1563 roku powierzono funkcję rektora.
 
Profesor Lenart wraz z zespołem przygotuje analizę stosunków Uniwersytetu w Padwie z Polską, w oparciu o którą zostanie później wydana publikacja. Obchody zostaną objęte patronatem ministra Gowina.
 
Więcej w artykule "Padwa - matecznik elit" autorstwa Iwony Kłopockiej w "Nowej Trybunie Opolskiej" z dn. 13.11.2018, dod. "Akademicka", s. 02.

"Płynie Odra, płynie..." - zapraszamy na prezentację książki "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań"

Słowo "Odra" kojarzy się opolanom z rzeką przepływającą przez miasto. Dla jednych to żywioł, który podczas powodzi w 1997 r. zniszczył dorobek ich życia; dla innych to okazja do popływania na kajakach czy podziwiania przepływających barek. Starsi opolanie pamiętają Kino "Odra", pawilon SDH "Za Odrą" czy niezapomniane cukierki "Odra" Brzeg ("Kapitańskie" i "Kukułki"). Młodsi chodzą nad kamionkę "Odra", jedżą taksówkami "Odra" Taxi i kibicują piłkarzom OKS "Odra" Opole.
 

Odra to niewątpliwie "rzeka wspomnień i wyzwań", dlatego też serdecznie zapraszamy na prezentację dwuczęściowej publikacji. W części pierwszej znajdą Państwo ciekawe teksty przygotowane w oparciu o materiały z naszego archiwum, natomiast część druga to pełne uroku zdjęcia Odry zrobione przez znanego opolskiego fotografa, Jerzego Stemplewskiego.

Spotkanie promocyjne odbędzie się w dniu 28 listopada br. o godz. 18:00 w Sali im. S. O. Popiołka.

 

Prezentacja naszej publikacji w Rzymie

obrazek kliknij aby otworzyć w pełnym wymiarze
Z radością informujemy, że w dniu 13 listopada 2018 r. o godz. 18.30 w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie odbędzie się prezentacja dwujęzycznego tomu: Nunzio in una terra di frontiera. Achille Ratti, poi Pio XI, in Polonia (1918-1921) / Nuncjusz na ziemiach pogranicza. Achilles Ratti, późniejszy Pius XI, w Polsce (1918-1921), a cura di / red. Qurino Alessandro Bortolato, Mirosław Lenart, traduzione dei testi / tłumaczenie tekstów: Magdalena Wrana, Luca Palmarini, Silvia Malengo, Barbara Lenart, Mirosław Lenart,LEV: Città del Vaticano 2017. Publikacja zawiera teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji, zorganizowanej w czerwcu 2016 r., we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, pod patronatem m. in. Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Podstrony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony