Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Alleluja!

Wszystkim przyjaciołom i sympatykom najserdeczniejsze pragniemy złożyć życzenia zdrowia, radości i pokoju z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

Zespół Archiwum Państwowego w Opolu

Archiwalia w Nysie

Wystawa "Nysa 1945-1955" to opowieść o tęsknocie za przeszłością.

Znajdziecie w niej także materiały z naszego archiwum.

Aby zrozumieć trzeba zobaczyć!

Więcej informacji tutaj


Zmarła pani Helena Lasończyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 4. marca 2015 r. zmarła Pani Helena Lasończyk, długoletnia pracownica Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Opolu, związana z tą placówką od początku jej istnienia.

Urodziła się 15. marca 1925 roku w Rudzie Śląskiej, jako córka Jana Lasończyka – uczestnika jednego z powstań śląskich i Łucji z domu Gnida. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Archiwistyką zainteresowała się już podczas studiów zatrudniając się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. W 1952 roku podjęła pracę na stanowisku kierownika Powiatowego Archiwum Państwowego w Brzegu. W 1953 roku została zatrudniona w nowo utworzonym Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Opolu. Swoim doświadczeniem i zaangażowaniem pomogła w jego organizacji oraz wprowadzeniu młodego personelu do prac archiwalnych. Powierzono jej kierowanie działalnością Oddziału I, następnie Oddziału II. Przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Opolu. Dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego i doskonałej umiejętności odczytywania neografii, wyspecjalizowała się w porządkowaniu zespołów niemieckojęzycznych. Zinwentaryzowała i opracowała wiele akt miejskich, cechowych, szkolnych i majątkowych, udzielając przy tym daleko idącej pomocy swoim współpracownikom. Na pięć lat rozstała się z państwową służbą archiwalną, przechodząc do pracy w Muzeum Martyrologii i Walki Jeńców Wojennych w Opolu. W 1979 powróciła do Wojewódzkiego Archiwum Państwowym w Opolu, w którym pozostała do czasu przejścia na emeryturę w 1987 roku. Uzyskanie praw emerytalnych nie oznaczało zupełnego przejścia Pani Heleny Lasończyk w stan spoczynku. Do 1992 roku pracowała na pół etatu w Archiwum Państwowym w Opolu.

Była członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przy Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Opolu.

Za pracę zawodową i działalność społeczną otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi i Odznakę Tysiąclecia.

W pamięci współpracowników pozostanie jako osoba niezwykle skromna, pogodna i uczynna. Wrażliwa i otwarta na potrzeby ludzi ubogich.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 7. marca 2015 r. o godz. 11°° w Kościele p.w. św. Michała Archanioła w Rozmierzy.


Dowiedz się!

O odkrywaniu tajemnic zapisanych na zapomnianych kartach statystycznych.

O świętowaniu z systemem i wbrew systemowi.

O człowieku, który nie bał się władców strofować.

Przyjdź na promocję naszych książek 3 marca o 15.00 do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego!

Co dały podróże do Padwy i Bolonii?

Co dały podróże do Padwy i Bolonii XVI-wiecznym polskim scholarom?

Wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na to i podobne pytania oraz tych, którym bliska jest kondycja współczesnej humanistyki zapraszamy na spotkanie do Krakowa dnia 30.01.2015 r. o godz. 17.30

Aby poznać szczegóły należy kliknąć w grafikę zamieszczoną powyżej


Zapraszamy na Konferencje

Zapraszamy na konferencję

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na konferencję po hasłem: "Trudne życie z pamięcią, czyli stacje odzyskanej obecności". Konferencja jest organizowana przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Archiwum Państwowe w Opolu pod patronatem opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Data i miejsce obrad: 22 stycznia 2015 roku o godz. 11.00 w Instytucie Historii, ul. Strzelców Bytomskich 2, sala im. Prof. Leszka Kuberskiego.

Pobierz program w formacie pdf.


Podstrony: « 12 13 14 15 16 17 18 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony