Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Zapraszamy na warsztaty


 

Radosnych Świąt


Zmarł Pan Jan Cichoń

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 25 marca 2017 r. zmarł Pan Jan Cichoń, długoletni pracownik Archiwum Państwowego w Opolu, związany z tą placówką od pierwszych lat jej istnienia.

Urodził się 2 czerwca 1923 roku w miejscowości Wola Przerąbska, pow. Radomsko, jako syn Stanisława i Marianny z domu Stanios. Był absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1953-1959 zatrudniony w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu. Pracę w Wojewódzkim Archiwum Państwowym podjął dnia 1 września 1959 roku. W ciągu dziewięciu lat przeszedł wszystkie szczeble awansu, od archiwisty po starszego asystenta naukowo-badawczego. W roku 1968 objął stanowisko kierownika pracowni naukowej i biblioteki w Wojewódzkim Archiwum Państwowym. W tym czasie wykonał ogromną pracę porządkując i sporządzając katalog księgozbioru. Następnie powierzono mu funkcję kierownika Oddziału I. W tym czasie zinwentaryzował i opracował wiele zespołów. W trakcie zatrudnienia  w Wojewódzkim Archiwum Państwowym ukończył Studium Podyplomowe Archiwistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie archiwistyki i dokumentacji audiowizualnej. W Wojewódzkim Archiwum Państwowym pełnił szereg funkcji. Był członkiem Wojewódzkiej Komisji Metodycznej oraz Komisji do ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy  przy Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Opolu. Został wybrany na stanowisko sekretarza Rady Zakładowej oraz przewodniczącego Komisji Oceny Materiałów Archiwalnych. Był członkiem Komisji Historycznej przy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Zarząd Okręgowy  w Opolu, a także członkiem Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu. Piastował stanowisko sekretarza Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Opolu oraz przewodniczącego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Był członkiem Kolegium do spraw Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Opola na kadencję 1977-1980 i Rejonowego Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Opola na kadencję 1987-1990. Za pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie nagradzany. Został uhonorowany „Srebrnym Krzyżem Zasługi”, odznaką „Zasłużony Popularyzator Wiedzy – Towarzystwa Wiedzy Powszechnej”, „Zasłużony Opolszczyźnie”, „Zasłużony Działacz Kultury”, a także odznaczony medalem 40-lecia Polski Ludowej. Przyznano mu odznakę za zasługi dla miasta Opola. Za szczególne osiągnięcia dla rozwoju archiwów otrzymał także odznakę honorową „Za zasługi dla archiwistyki”. Następnie uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z dniem 1 lipca 1992 r. przeszedł na emeryturę. Jednakże w latach 1992-1994 nadal był zatrudniony w Archiwum Państwowym w Opolu  na stanowisku kustosza, w niepełnym wymiarze czasu pracy. Według opinii jednego z dyrektorów Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Opolu, Ryszarda Dermina:  „w pracy nad opracowaniem akt był bardzo sumienny i skrupulatny. Chętnie przyjmował dodatkowe społeczne prace. Ponadto był przedsiębiorczy, aktywny, koleżeński i uczynny”. Do końca życia był bardzo aktywny i utrzymywał serdeczny kontakt z pracownikami Zespołu Archiwum Państwowego w Opolu.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 29 marca 2017 r. o godz. 11°° w  starej kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Opolu – Półwsi.
 

Nabór na IV Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną rozpoczęty

Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, Archiwum Państwowe w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu — ogłaszają otwarty nabór na IV Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną, która odbędzie się w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, w dniach 8-10 września 2017 r. Chętnych do wygłoszenia prelekcji lub wystawienia stanowiska podczas targów prosimy o rejestrowanie się za pomocą formularza, do 05.05.2017 r. Konferencja organizowana jest przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Zaproszenie kierujemy w szczególności do pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, pracowników archiwów i bibliotek, przedstawicieli stowarzyszeń i firm, pisarzy i artystów oraz zawodowych lub prywatnych (amatorskich) badaczy i pasjonatów — zajmujących się genealogią lub świadczących usługi i tworzących dzieła, z których korzystają genealodzy, a którzy chcieliby zabrać głos i zaprezentować się na konferencji. Zapraszamy!

Komunikat


Szanowni Państwo,
 
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29.03.2017 r. pracownia naukowa mieszcząca się w Opolu przy ul. Zamkowej 2 będzie czynna
w godz. 8.00 – 12.00, natomiast pracownia naukowa w Opolu – Groszowicach, ul. Gorzołki 8 będzie nieczynna.
 
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

[21.03.2017]

Tydzień Naukowy w Archiwum

Zapraszamy Państwa na popołudnie naukowe w archiwum poprzedzające Międzynarodową Konferencję Naukową zorganizowaną z okazji 800 lecia miasta Opola.
 
Prowadzenie panelu – prof. dr hab. Mirosław Lenart, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu

Prof. dr hab. Stanisław Czaja – Ekstremalne zjawiska pogodowe w rejonie Opola – fakty i mity

Prof. dr hab. inż Jan Kubik- Opole nad Odrą

Mgr inż. Łukasz Denys – Działalność Izby Rzemieślniczej i Cechów Rzemiosła w Opolu – od 1951 do współczesności

Wykłady naszych Gości oczywiście oparte są na archiwaliach.

Serdecznie zapraszamy!

Podstrony: « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony