Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Opole - Padwa

kliknij, aby zobaczyć Z satysfakcją zawiadamiamy, że prof. Mirosław Lenart, Dyrektor naszego archiwum oraz kierownik Pracowni Literatury Epok Dawnych Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, na przewodniczącego komitetu okolicznościowego ds. obchodów 800-lecia Uniwersytetu w Padwie. Ktoś zapyta, co te miasta mają ze sobą wspólnego? Owszem, mają. Profesor Lenart w latach 2006-2010 wykładał historię kultury polskiej na padewskiej uczelni. Kilka wieków wcześniej w jej murach literaturę studiował Jan Kochanowski (został nawet mianowany na konsyliarza), Kopernik zgłębiał medycynę, a Janowi Zamoyskiemu, późniejszemu założycielowi Zamościa, w 1563 roku powierzono funkcję rektora.

Profesor Lenart wraz z zespołem przygotuje analizę stosunków Uniwersytetu w Padwie z Polską, w oparciu o którą zostanie później wydana publikacja. Obchody zostaną objęte patronatem ministra Gowina.

Więcej w artykule "Padwa - matecznik elit" autorstwa Iwony Kłopockiej w "Nowej Trybunie Opolskiej" z dn. 13.11.2018, dod. "Akademicka", s. 02.

"Płynie Odra, płynie..." - zapraszamy na prezentację książki "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań"


Słowo "Odra" kojarzy się opolanom z rzeką przepływającą przez miasto. Dla jednych to żywioł, który podczas powodzi w 1997 r. zniszczył dorobek ich życia; dla innych to okazja do popływania na kajakach czy podziwiania przepływających barek. Starsi opolanie pamiętają Kino "Odra", pawilon SDH "Za Odrą" czy niezapomniane cukierki "Odra" Brzeg ("Kapitańskie" i "Kukułki"). Młodsi chodzą nad kamionkę "Odra", jedżą taksówkami "Odra" Taxi i kibicują piłkarzom OKS "Odra" Opole.

Odra to niewątpliwie "rzeka wspomnień i wyzwań", dlatego też serdecznie zapraszamy na prezentację dwuczęściowej publikacji. W części pierwszej znajdą Państwo ciekawe teksty przygotowane w oparciu o materiały z naszego archiwum, natomiast część druga to pełne uroku zdjęcia Odry zrobione przez znanego opolskiego fotografa, Jerzego Stemplewskiego.

Spotkanie promocyjne odbędzie się
w dniu 28 listopada br. o godz. 18:00 w Sali im. S. O. Popiołka.

 

Prezentacja naszej publikacji w Rzymie

obrazek kliknij aby otworzyć w pełnym wymiarze
Z radością informujemy, że w dniu 13 listopada 2018 r. o godz. 18.30 w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie odbędzie się prezentacja dwujęzycznego tomu: Nunzio in una terra di frontiera. Achille Ratti, poi Pio XI, in Polonia (1918-1921) / Nuncjusz na ziemiach pogranicza. Achilles Ratti, późniejszy Pius XI, w Polsce (1918-1921), a cura di / red. Qurino Alessandro Bortolato, Mirosław Lenart, traduzione dei testi / tłumaczenie tekstów: Magdalena Wrana, Luca Palmarini, Silvia Malengo, Barbara Lenart, Mirosław Lenart,LEV: Città del Vaticano 2017. Publikacja zawiera teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji, zorganizowanej w czerwcu 2016 r., we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, pod patronatem m. in. Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Medal 100-lecia dla Dyrektora Lenarta


Mamy przyjemność poinformować, że Prof. dr hab. Mirosław Lenart, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu otrzymał w dniu 7 listopada 2018 r., z rąk Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka "Medal 100-lecia odzyskania niepodległości", nadany przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. Gratulujemy!

Nominacja do Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kulturyNiezmiernie miło nam poinformormować, że nasza koleżanka, Aleksandra Starczewska-Wojnar, otrzymała nominację do Nagrody Miasta Opola w dziedzinie kultury. Cieszymy się, że tak licznie nas odwiedzacie podczas Nocy Muzeów, Międzynarodowego Dnia Archiwów, Nocy Kultury czy lekcji archiwalnych - bo te wydarzenia organizujemy dla Was w opraciu o pomysły Oli i przy współudziale całego Zespołu Archiwum.

Genealogie Niepodległości


obrazek - kliknij aby przejśc do strony konkursu
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolscy Genalodzy zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie "Genealogie Niepodległości". Jest on organizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do udziału zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie.

Powiedzcie nam co robili Wasi przodkowie w dniu 11 listopada 1918 r.
Szczegóły, regulamin i wzory zgłoszeń konkursowych znajdziecie tutaj:

https://genealodzy.opole.pl/8717/oglaszamy-konkurs-genealogie-niepodleglosci

Podstrony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony