Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Rozwiązanie konkursu "Genealogie Niepodległości"


W archiwum od dłuższego czasu „króluje” genealogia – i trudno się dziwić, skoro nasz zasób co roku powiększa się o kolejne księgi z USC. Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy – we współpracy z naszym archiwum – zachęca do zgłębiania historii rodzinnych. Owocem tej współpracy są konferencje, podczas których na wykładach i warsztatach spotykają się archiwiści i genealodzy, badacze i amatorzy.

Współpraca ta to również konkurs „Genealogie Niepodległości”, nawiązujący do obchodów stulecia niepodległości Polski, w którym zachęcaliśmy was do podzielenia się wspomnieniami
o tym, co Wasi przodkowie robili w dniu 11 listopada 1918 r.
 
Serdecznie zapraszamy na uroczystą galę rozdania nagród, która odbędzie się 15 lutego br.
o godz. 17:00 w Sali im. S. O. Popiołka w Archiwum Państwowym w Opolu przy ul. Zamkowej 2.

Tam rozmowa, tu wystawa


Wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim serdecznie zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na wernisaż wystawy, który odbędzie się 8 lutego br. o godzinie 17:00.
 
Będziecie mogli obejrzeć oryginalne plakaty Teatru Miejskiego w Nysie zamieszczane na afiszach w latach 1820-1933 oraz ich artystyczne wersje autorstwa Andrzeja Sznejweisa i Haliny Fleger. To prawie sto lat historii i jej "echo" w naszych czasach - jest co oglądać, naprawdę warto. 

 

Dobra rozmowa na "dzień dobry"

kliknij,aby zobaczyćU początku nowego roku zazwyczaj pada wiele słó w - ciepłych życzeń, postanowień, deklaracji... Słowo się rzekło, dało, wykrzyczało (byleby się potem tego nie żałowało) - tymczasem nasza koleżanka, Aleksandra Starczewska-Wojnar, opowiadała w TVP 3 o jednej z publikacji naszego archiwum, dotyczącej agresji językowej w polszczyźnie śląskiej XIX wieku: "Ty bestya! Ty kamelo!" z serii Opera Extraordinaria, t. V. Równie ciekawa jest pozycja "Przeczytano, przyjęto, podpisano. Polskie protokoły sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku. Edycja źródłowa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu", t. IX z serii Opera Extraordinaria. Obydwie książki powstały w opracowaniu pań Małgorzaty Iżykowskiej i Aleksandry Starczewskiej-Wojnar.

Zapraszamy - oczywiście do posłuchania rozmowy oraz zakupienia i przeczytania książki.
http://facebook.com/tvpopole/videos/406798586726993

Więcej informacji o publikacjach naszego archiwum znajdziecie pod linkiem:
http://opole.ap.gov.pl/misja/publikacje.html

Wesołych Świąt

kliknij, aby zobaczyćkliknij, abu zobaczyć


Karta Mszału przechowywanego w Archiwum Państwowym w Opolu (zasób biblioteczny AP w Opolu, sygn. 231, Missale Romanum ex Decreto Sacrosanti Concilii Tridentini restitutum S. Pii V. Pontificis Maximi Jussu Editum Clementis VII. Autoctoritate Recognitum, Ratisbonae, Sumtibus, Chartis et Typis Friderici Pustet, 1863), na której znajduje się pierwsza część formularza przeznaczonego na mszę świętą odprawianą w noc Narodzenia Pańskiego.
 

Restauracja Kaplicy Polskiej w PadwieProfesor Mirosław Lenart, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, uczestniczył w ostatnich dniach w uroczystym otwarciu odrestaurowanej Kaplicy Polskiej w bazylice św. Antoniego w Padwie. Kaplica o szczególnym znaczeniu dla naszej historii pełna jest pamiątek świadczących o obecności Polaków, którzy przez wieki przybywali do Padwy studiować w jednym z najstarszych uniwersytetów europejskich.

Poniżej zamieszczamy informacje, które ukazały się w mediach włoskich i polskich.

Promocja książki "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań"

Przypominamy i zapraszamy do naszego Archiwum w dniu 28 listopada br. o godz. 18:00 do Sali im. S. O. Popiołka na promocję dwutomowej książki, napisanej w oparciu o nasze archiwalia i wieloletnie badania naukowców z różnych środowisk, pt. „Odra – rzeka wspomnień i wyzwań”. Publikacja prezentuje rys historyczny opolskiego odcinka Odry od czasów najdawniejszych do współczesności, ale też znaczenie geologiczne, przemysłowe, rekreacyjne czy folklorystyczne dla regionu tej drugiej co do wielkości rzeki w kraju. Autor zdjęć zamieszczonych w drugiej części książki, pan Jerzy Stemplewski, zachęca: "Zapraszam do wspólnej wędrówki z biegiem Odry, w której obrazom z przeszłości towarzyszy gawęda księdza Manfreda Słabonia".

Zapraszamy i my.
kliknij aby zobaczyć


Publikację można zobaczyć i pobrać pod podanym linkiem - ale zachęcamy do zakupu podczas promocji (i zdobycia autografów Autorów): http://opole.ap.gov.pl/misja/publikacje.html

Podstrony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony