Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

"Opolanie znani i nieznani" - promocja książki

kliknij aby zobaczyć
Na pewno nie raz nie dwa spacerowaliście ulicami kard. Bolesława Kominka czy o. Edwarda Frankiewicza, mijaliście pomniki Karola Musioła czy Edwarda Osmańczyka, być może słuchaliście prelekcji w Auli im. Józefa Kokota (Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego) lub w Sali im. Leszka Kuberskiego (Instytut Historii UO). Jeśli chcecie się dowiedzieć, kim byli ci opolanie „znani i nieznani” – serdecznie zapraszamy do naszego archiwum w czwartek 28 lutego br. o godz. 16:00 na promocję książek pod tym samym tytułem.
 
Dociekliwym podpowiadamy, że książki wychodzą cyklicznie w ramach serii „Biblioteczka Opolskiego Maturzysty” od roku 2009. To biograficzne wędrówki przez żywoty opolan od średniowiecza poprzez czasy pruskie i międzywojnie do współczesności.

Opolanie znani i nieznani:
- Cz. 1: Średniowiecze, pod red. Anny Pobóg-Lenartowicz, Opole 2009.
- Cz. 2: Czasy nowożytne, pod red. Antoniego Maziarza, Opole 2010.
- Cz. 3: Czasy pruskie, pod red. Antoniego Maziarza, Opole 2015.
- Cz. 4: Okres międzywojenny, pod red. Adriany Dawid, Opole 2016.
 

Dzień Kota... na pieczęci

kliknij, aby zobaczyćKartka z kalendarza: Dzień Kota
 
Różnie je nazywają i sympatycy, i przeciwnicy: sierściuchy, futrzaki, myszołapy… Mówi się, że zawsze chodzą własnymi drogami i spadają na cztery łapy. Jeden kot „z miasta Łodzi pochodzi”, drugi chodzi w butach… Tu „wlazł kotek na płotek i mruga…”, tam „pierwsze koty za płoty”. Czasami „Ala ma kota”, innym razem ma „tyle, co kot napłakał…” (byleby nie „kupiła kota w worku”). O kotach nakręcono niejeden film – wystarczy przypomnieć dzieło Emira Kusturicy „Czarny kot, biały kot” czy film, który niedawno robił furorę na festiwalach: „Kedi. Sekretne życie kotów”…
 
A czy wiedzieliście, że w niedalekim sąsiedztwie mamy wieś Koty? Jej pieczęć znajduje się w dokumentach zespołu nr 1191, „Rejencja Opolska”. Wydawałoby się, że wertując akta osobowe nie można znaleźć niczego ciekawego poza kwestionariuszami, tabelkami, życiorysami… Jak widać nic bardziej mylnego – bo można „znaleźć” kota.
 
Więcej ciekawostek dotyczących zespołu „Rejencja Opolska” znajdziecie tutaj:
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=rejencja%20opolska%20XARCHro%3A45&order=

Rozstrzygnięcie konkursu "Genealogie Niepodległości"

kliknij, aby zobaczyć
Cyprian Kamil Norwid powiedział: „Chcąc mieć przyszłość - należy mieć przeszłość”. Można założyć, że tymi słowami kierują się wszyscy badający historię swoich przodków, szukający śladów swoich krewnych - także uczestnicy konkursu, którego rozstrzygnięcie miało miejsce
15 lutego br. w naszym archiwum. 
 
Radości nie było końca - tak z otrzymanych nagród, jak i z odkryć dokonanych w genealogicznych poszukiwaniach.

Gratulujemy zwycięzcom.


 

Jubileusz stulecia archiwów państwowych (1919 - 2019)

Z satysfakcją zawiadamiamy o obchodach jubileuszu 100-lecia powołania państwowej sieci archiwalnej.

kliknij, aby zobaczyć
Równo wiek temu, 7 lutego 1919 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Na jego mocy, jak przypomina Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, „status archiwów państwowych uzyskało 5 archiwów centralnych z siedzibami w Warszawie: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowe, Archiwum Oświecenia i Archiwum Wojskowe (przekształcone w 1930 r. w Archiwum Akt Nowych). Archiwa państwowe powstały także w Lublinie, Piotrkowie, Płocku i we Lwowie. W roku 1939 państwową sieć archiwalną tworzyło już 18 placówek”, co jak na młode, odrodzone państwo, było nie lada osiągnięciem.
 
Doniosłość tych obchodów podkreśli również uroczysta gala, która odbędzie się 7 lutego br. w Pałacu Prezydenckim, podczas której szczególnie zasłużonym pracownikom archiwów zostaną wręczone odznaczenia państwowe. W uroczystości wezmą udział także archiwiści z archiwum w Opolu – to dzięki nim możecie całymi rodzinami uczestniczyć w grach miejskich podczas Nocy Kultury i Nocy Muzeów, czytać publikacje np. o rzece Odrze itp.
 
Podpowiadamy, że jubileusz będzie okazją do porozmawiania o przyszłości zawodu, kierunkach jego rozwoju i o tym, jak archiwalia pomagają w nauce historii regionu, kraju, a przede wszystkim - jak pokazują organizowane przez nas konkursy - genealogii własnej rodziny. Będzie to też okazja do poznania unikatowych archiwaliów (podczas wystaw i spotkań). Co chcielibyście zobaczyć? Może cztery strony z nieznanego mszału romańskiego, początek historii o słudze nielitościwym (1400 rok)? Dokument o tym, jak książę Jan II Dobry nadaje statut cechowi piekarzy w Opolu (z 1531 roku)? Dekret, na mocy którego Opole zyskało od cesarza rzymskiego Macieja przywilej sprzedaży piwa w 45 wioskach należących do zamku opolskiego (1612 r.)? Plan Pasieki i Przedmieścia Odrzańskiego sprzed stu lat? Takie skarby mamy w samych tylko Aktach miasta Opola.

Podpatrujcie i czytajcie informacje i ciekawostki na naszej stronie www oraz na facebooku: https://www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWOpolu/

Obchody Stulecia Archiwów zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydarzenia związane z jubileuszem archiwów będą odbywać się w całej Polsce do końca 2019 roku.

Będzie się działo – w naszym archiwum również.
Już teraz zapraszamy.
 

Rozwiązanie konkursu "Genealogie Niepodległości"


W archiwum od dłuższego czasu „króluje” genealogia – i trudno się dziwić, skoro nasz zasób co roku powiększa się o kolejne księgi z USC. Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy – we współpracy z naszym archiwum – zachęca do zgłębiania historii rodzinnych. Owocem tej współpracy są konferencje, podczas których na wykładach i warsztatach spotykają się archiwiści i genealodzy, badacze i amatorzy.

Współpraca ta to również konkurs „Genealogie Niepodległości”, nawiązujący do obchodów stulecia niepodległości Polski, w którym zachęcaliśmy was do podzielenia się wspomnieniami
o tym, co Wasi przodkowie robili w dniu 11 listopada 1918 r.
 
Serdecznie zapraszamy na uroczystą galę rozdania nagród, która odbędzie się 15 lutego br.
o godz. 17:00 w Sali im. S. O. Popiołka w Archiwum Państwowym w Opolu przy ul. Zamkowej 2.

Tam rozmowa, tu wystawa


Wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim serdecznie zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na wernisaż wystawy, który odbędzie się 8 lutego br. o godzinie 17:00.
 
Będziecie mogli obejrzeć oryginalne plakaty Teatru Miejskiego w Nysie zamieszczane na afiszach w latach 1820-1933 oraz ich artystyczne wersje autorstwa Andrzeja Sznejweisa i Haliny Fleger. To prawie sto lat historii i jej "echo" w naszych czasach - jest co oglądać, naprawdę warto. 

 

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony