Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Miłe zaskoczenie na koniec roku szkolnego


kliknij, aby zobaczyć
Dopiero co życzyliśmy Wam udanych, bezpiecznych wakacji – a tu taka niespodzianka!

Skoro nas chwalą – to i my się tym pochwalimy: dostaliśmy podziękowania z Przedszkola Publicznego nr 62 w Opolu za przeprowadzone lekcje archiwalne. Cieszymy się, że dają Wam tyle radości, uczą ciekawych rzeczy i… Zapadają w pamięć.
 
Odpoczywajcie bezpiecznie, bawcie się, plażujcie, pływajcie, góry zdobywajcie…
 
…a po wakacjach znów nas odwiedzajcie.

Do zobaczenia we wrześniu ;)
 

Nowa odsłona serwisu "SzukajwArchiwach"

W dniu 8 czerwca 2019 r. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, a także Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kalużniak dokonali uroczystej prezentacji serwisu "SzukajwArchiwach", w nowej odsłonie.
 
Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu "SzukajwArchiwach" – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. To  fascynujące jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji nowej odsłony serwisu SzukajwArchiwach.gov.pl, która - co warto zaznaczyć - odbyła się w ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów.
 
Wicepremier Gliński zadeklarował, że Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego będzie wspierało rozwój archiwów, ale również zadba o godne warunki pracy dla archiwistów.
 
„Tylko wspólnie z Ministerstwem Kultury możemy robić rzeczy duże i ważne”- mówił dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Podkreślał, że nowa odsłona serwisu to przybliżenie, udostępnienie zasobów archiwalnych dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do siedziby archiwów, dla których ten dostęp był utrudniony. Zalety nowego serwisu prezentował Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 
Serdecznie zapraszamy do zapoznawania się z zasobem naszego Archiwum poprzez częste odwiedzanie popularnego "szukaja" - w nowej, jeszcze bardziej przyjaznej wersji.

Zapraszamy na VI Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną

Z radością informujemy, że w tym roku znów spotkamy się w Brzegu, podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej. Program konferencji oraz wszelkie informacje organizacyjne znajdziecie na stronie naszych Partnerów ze Stowarzyszenia Opolskich Genealogów.
 
Serdecznie zapraszamy!

Kolejne "kultowe" spotkanie

kliknij, aby zobaczyć
Szczęk ciężarów, dźwięk opon na szosie, pomruki silnika z motocykla, świst piłki wpadającej do bramki, gwizdek sędziego po brutalnym faulu...
 
Serdecznie zapraszamy na rozmowy o opolskim sporcie - czyli kolejne spotkanie z cyklu „Kultowe miejsca Opola”, które odbędzie się 18 czerwca 2019 r. (tym razem we wtorek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Posłuchajcie znawcy tematu Krzysztofa Steckiego (dodajcie coś ‘od siebie’) i obejrzyjcie przygotowaną przez nas wystawę.
 
Wstęp oczywiście wolny.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego

kliknij, aby zobaczyć
Miło nam poinformować, że w piątek 7 czerwca br. odbędzie się rozdanie nagród w konkursie o Odrze. Cieszymy się, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą propozycję (i przyprawiliście jury o ból głowy podczas wyboru prac - bo wszystkie były bardzo pomysłowe i zdumiewały różnorodnością technik oraz środków plastycznych).
 
Przedszkolaki zapraszamy na godz. 10:00, natomiast uczniów szkół podstawowych na 12:00 do Sali im. Stefana Oswalda Popiołka Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2.

Świętujcie z nami Międzynarodowy Dzień Archiwów 2019

kliknij, aby zobaczyćGdy już się nacieszycie kolejną Nocą (w naszym towarzystwie) i nagrodami (historycznymi) - spotkajmy się w dzień, i to nie lada, bo w Międzynarodowy Dzień Archiwów.
 
W tym roku świętujemy go szczególnie uroczyście. Nie dość, że będziecie mogli zwiedzić nasze archiwum, to zaprezentujemy Wam najcenniejszą część naszego zasobu, prawdziwy skarb - Księgę praw miejskich Głubczyc z 1421 r. (na pewno słyszeliście o Barbarze Piaseckiej-Johnson, która nam ją podarowała - jeśli nie, to poznajcie tę historię: https://www.tygodnikprzeglad.pl/odzyskalem-ksiege-glubczycka/). Na co dzień przechowujemy księgę… właśnie w skarbcu: zabezpieczonym, zakodowanym. Uwaga: dla pierwszych stu osób, które przyjdą obejrzeć Księgę - niespodzianka!
 
Z dumą zaprezentujemy Wam nową odsłonę portalu www.szukajwarchiwach.pl (już wkrótce jako: www.szukajwarchiwach.gov.pl). Poszukiwania archiwalne będą teraz dużo łatwiejsze - dzięki portalowi odkryjecie wiele ciekawostek, jakie skrywają archiwa w całym kraju, i to bez wychodzenia z domu.
 
Dociekliwych zapraszamy na wykład Dyrektora Archiwum, prof. Mirosława Lenarta, o… trollach i droleriach.
 
Tym, którzy połknęli bakcyla genealogii, podpowiemy, jak dbać o rodzinne archiwalia - a to często prawdziwe skarby.  
 
Szczegółowy program w załączniku.

Czekamy na Was w sobotę 8 czerwca - w samo południe.
 

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony