Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Nowy Rok - nowe pomysły

kliknij, aby zobaczyć„Z archiwum kronik miejskich” – to cykl, jaki przygotowało dla Was Archiwum Państwowe w Opolu i Urząd Miasta Opola.
 

Znalezione w szafach ratuszowych, przekazane do Archiwum Państwowego w Opolu, kroniki miejskie spisywane od 1945 roku do lat 90. XX wieku teraz wychodzą na światło dzienne za sprawą magazynu "Opole i kropka”. To skarbnica wiedzy o mieście i jego mieszkańcach. Będziemy wybierać najciekawsze informacje tam zapisane.
 

W pierwszym numerze odkrywamy styczeń lat 1960-1964. Przeczytajcie, kiedy w Opolu pojawił się pierwszy telebim (wcale nie w XXI wieku!), ile książek czytał statystyczny opolanin (dużo więcej niż jedną rocznie), kiedy i dlaczego było najwięcej ślubów…
 

A to dopiero początek!

https://www.opole.pl/z-archiwum-kronik-miejskich/?fbclid=IwAR3BBi6c4sPkPlJVcwI4JajLCdhePkvKK6Te8YH8YTIXTPkanLMbztCetmg
 

Nasza kolekcja w projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej

kliknij, aby zobaczyćW roku 2017 pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Klisinie przekazali nam materiały po Anahid Keuprulian, która zmarła bezpotomnie w 2004 roku. Córka Bronisławy Wójcik, filozofki, wykładowcy w  Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Ormianina Garabeda Keupruliana, inżyniera, nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim pozostawiła albumy ze zdjęciami rodzinnymi i swoje zapiski. Nasi archiwiści zinwentaryzowali zespół, zeskanowali zdjęcia i teraz możecie je obejrzeć:
https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-anahid-keuprulian-

 
Raz jeszcze zachęcamy Was do przeglądania rodzinnych albumów zdjęć, slajdów, zapisków, rozmów z rodzicami i dziadkami, wspominania historii rodzinnych i… Dzielenia się nimi z nami.

Często koniec jednej historii jest początkiem drugiej.
 
Na ślady swoich krewnych można natrafić nawet wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe. Tak zapewne sądził kuzyn Anahid Keuprulian, pan Adam Turczyński, który odwiedził nasze archiwum wraz z żoną Jadwigą w październiku ubiegłego roku. Na portalu https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ odnalazł informacje o materiałach przechowywanych w naszym archiwum, przyjechał do nas, żeby je obejrzeć – a radości nie było końca:
http://opole.ap.gov.pl/news/zaskakujaca-historia-rodzinna-w-naszym-archiwum.html

"...głos się rozchodzi.."

 
kliknij, aby zobaczyć...że Święta Bożego Narodzenia już blisko, więc kierujemy ciepłe słowa do naszych (przyszłych i obecnych) sympatyków.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pokoju i nadziei oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Niech słowa dawnej pieśni, przytoczone w zapisie przechowywanym w archiwalnych zbiorach, będą świadectwem nie tylko bliskiej nam tradycji, ale również staną się zachętą do spędzenia zbliżających się dni w atmosferze serdeczności, radości oraz w poczuciu bliskości osób szczególnie nam drogich
życzy
Dyrektor i Pracownicy Archiwum Państwowego w Opolu.
  

Świąteczne opowieści rodzinne z genealogią "w tle"

kliknij, aby zobaczyć„Coraz bliżej święta…” i okazja do posłuchania rodzinnych opowieści w blasku choinkowych świecidełek.
 
Dla wielu z nas to czas, w którym wreszcie można się spotkać w większym gronie, gdy zasiada obok siebie kilka pokoleń, kiedy dzieci z wypiekami na twarzy (nie tylko od świecidełek) wsłuchują się w opowieści babć i dziadków. To znakomita okazja, by – przypominając sobie historie rodzinne – stworzyć drzewo genealogiczne!
 
Uczniów szkół podstawowych i średnich województwa opolskiego zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu „Moje drzewo genealogiczne – moja genealogia” w roku szkolnym 2019/2020.
 
Chętnie posłuchamy opowieści o przodkach, których historia życia Was zaintrygowała...
 
Szczegóły pod linkiem:
https://genealodzy.opole.pl/10685/konkurs-moje-drzewo-genealogiczne-moja-genealogia-2019-2020?fbclid=IwAR08OMIYrqgpIVTPe-u7tQ4kuRsOlXxzA57cqKG9W1L1xd-ouLPx7R6kgUo

Były "Kultowe miejsca Opola" - jest "kultowa" wystawa

kliknij, aby zobaczyćWczoraj, 27 grudnia br., odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Kultowe miejsca Opola” (Teatrowi Ekostudio raz jeszcze dziękujemy za gościnność), a dzisiaj zapraszamy do obejrzenia wystawy, której plakaty – przed naszą siedzibą w Opolu, ul. Zamkowa 2 – przypomną Wam, o czym rozmawialiśmy (godzinami).

W zimowym słońcu obejrzyjcie znakomite zdjęcia autorstwa p. Jerzego Stemplewskiego – zacięte pojedynki żużlowe i walki o piłkę na pograniczu faulu, tłumy w amfiteatrze słuchające (o)polskich gwiazd piosenki... Przyjrzyjcie się skanom naszych archiwaliów: precyzyjnie wytyczonej trasie marszów pierwszomajowych, szkicowi okolic zoo czy planowi kina „Odra”. Zapraszamy fanów opolskiego sportu, kinomanów, spacerowiczów z wyspy Bolko, smakoszy sklepu „Społem”, bywalców „Teatralnej”… i każdego przechodnia z osobna.

PS - Z naszej wystawy możecie pójść prosto na jarmark bożonarodzeniowy w rynku i / albo odwrotnie.

Razem z nami do obejrzenia wystawy zapraszają współorganizatorzy spotkań: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Zmiana godzin pracy w dniu 27 grudnia 2019 (piątek)

kliknij, aby zobaczyć
Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej dzień 27 grudnia 2019 r. (piątek) został ustalony dniem wolnym od pracy - natomiast 14 grudnia 2019 r. (sobota) wyznaczony dniem pracy.
 
Jednocześnie przypominamy, że nasza czytelnia będzie nieczynna cały miesiąc (2 grudnia 2019 - 2 stycznia 2020) z powodu remontu.

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony