Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Świąteczne opowieści rodzinne z genealogią "w tle"

kliknij, aby zobaczyć„Coraz bliżej święta…” i okazja do posłuchania rodzinnych opowieści w blasku choinkowych świecidełek.
 
Dla wielu z nas to czas, w którym wreszcie można się spotkać w większym gronie, gdy zasiada obok siebie kilka pokoleń, kiedy dzieci z wypiekami na twarzy (nie tylko od świecidełek) wsłuchują się w opowieści babć i dziadków. To znakomita okazja, by – przypominając sobie historie rodzinne – stworzyć drzewo genealogiczne!
 
Uczniów szkół podstawowych i średnich województwa opolskiego zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji konkursu „Moje drzewo genealogiczne – moja genealogia” w roku szkolnym 2019/2020.
 
Chętnie posłuchamy opowieści o przodkach, których historia życia Was zaintrygowała...
 
Szczegóły pod linkiem:
https://genealodzy.opole.pl/10685/konkurs-moje-drzewo-genealogiczne-moja-genealogia-2019-2020?fbclid=IwAR08OMIYrqgpIVTPe-u7tQ4kuRsOlXxzA57cqKG9W1L1xd-ouLPx7R6kgUo

Były "Kultowe miejsca Opola" - jest "kultowa" wystawa

kliknij, aby zobaczyćWczoraj, 27 grudnia br., odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Kultowe miejsca Opola” (Teatrowi Ekostudio raz jeszcze dziękujemy za gościnność), a dzisiaj zapraszamy do obejrzenia wystawy, której plakaty – przed naszą siedzibą w Opolu, ul. Zamkowa 2 – przypomną Wam, o czym rozmawialiśmy (godzinami).

W zimowym słońcu obejrzyjcie znakomite zdjęcia autorstwa p. Jerzego Stemplewskiego – zacięte pojedynki żużlowe i walki o piłkę na pograniczu faulu, tłumy w amfiteatrze słuchające (o)polskich gwiazd piosenki... Przyjrzyjcie się skanom naszych archiwaliów: precyzyjnie wytyczonej trasie marszów pierwszomajowych, szkicowi okolic zoo czy planowi kina „Odra”. Zapraszamy fanów opolskiego sportu, kinomanów, spacerowiczów z wyspy Bolko, smakoszy sklepu „Społem”, bywalców „Teatralnej”… i każdego przechodnia z osobna.

PS - Z naszej wystawy możecie pójść prosto na jarmark bożonarodzeniowy w rynku i / albo odwrotnie.

Razem z nami do obejrzenia wystawy zapraszają współorganizatorzy spotkań: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Zmiana godzin pracy w dniu 27 grudnia 2019 (piątek)

kliknij, aby zobaczyć
Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej dzień 27 grudnia 2019 r. (piątek) został ustalony dniem wolnym od pracy - natomiast 14 grudnia 2019 r. (sobota) wyznaczony dniem pracy.
 
Jednocześnie przypominamy, że nasza czytelnia będzie nieczynna cały miesiąc (2 grudnia 2019 - 2 stycznia 2020) z powodu remontu.

Zapraszamy "na premierę do teatru", czyli ostatnie kultowe spotkanie

kliknij, aby zobaczyćPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu wraz z Archiwum Państwowym w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na ostatnie już spotkanie z cyklu "Kultowe miejsca Opola", które odbędzie się 3 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 w Teatrze EKOSTUDIO w Opolu, ul. Armii Krajowej 4.
 
Tym razem rozmawiać będziemy o opolskiej scenie teatralnej, a (ożywione jak zwykle) spotkanie poprowadzi dr Adriana Dawid z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Wstęp wolny.

Ciekawe wystąpienie naszych archiwistek

kliknij, aby zobaczy c
W ostatni dzień listopada 30.11.br. o godzinie 10:00 serdecznie zapraszamy do Muzeum w Praszce na V Sympozjum Regionalistów. Nasze koleżanki – Małgorzata Iżykowska i Justyna Sowińska – wygłoszą ciekawy referat pt. „Z polskim słowem na odrzańskim szlaku“ –  edukacja regionalna w Archiwum Państwowym w Opolu (tak, tak, nie tylko szkoła uczy – archiwa również).
Reszta wystąpień także brzmi interesująco, bowiem usłyszycie opowieści o zamku królewskim w Łęczycy czy historii Tatarów.
 
To może być całkiem przyjemnie spędzona sobota.
 
Program konferencji: http://praszka.pl/3299/v-sympozjum-regionalistow-praszka-2019.html

Piękne stroje ludowe i fotografie

kliknij, aby zobaczyć
Stowarzyszenie Wykuwamy Przyszłość oraz Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Choruli wraz z Archiwum Państwowym w Opolu i Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej serdecznie zapraszają na spotkanie dnia 27 listopada 2019 roku o godz. 17:00 w siedzibie Centrum Aktywizacji Wiejskiej przy ul. Opolskiej 66 w Choruli.
 
Obejrzyjcie znakomity zbiór fotografii przedstawiających Ślązaków w strojach ludowych, zgromadzony przez państwa Marię i Dariusza Wandrowskich. Zachwyćcie się także ich kolekcją oryginalnych ubiorów śląskich. Posłuchajcie historii nazw strojów regionalnych ze Śląska Opolskiego, którą opowie językoznawca, dr hab. Małgorzata Iżykowska. O archiwaliach śląskich w zasobie Archiwum Państwowego w Opolu wspomni Dyrektor Archiwum, prof. dr hab. Mirosław Lenart.

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony