Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

"Ślady przeszłości..." - zapraszamy na opowieść o teatrze nyskim

kliknij, aby zobaczyć
Zapraszamy na zebranie naukowe, na którym dr Małgorzata Blach-Margos opowie nam o teatrze miejskim w Nysie. Będzie to sentymentalna podróż, ponieważ tego teatru już nie ma. Tym bardziej zapraszamy na opowieść o miejscu, ludziach i czasie, który jest już przeszłością – ale silnie oddziałuje na teraźniejszość i, najwyraźniej, przyszłość.
 
Aktor Radosław Krzyżowski powiedział, że „w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie”.
 
Spotkajmy się więc w archiwum – by posłuchać i porozmawiać o teatrze: w piątek 26 kwietnia
o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego w Opolu.

Odkrywamy kolejne "Kultowe miejsce Opola"

kliknij, aby zobaczyćPoświętowaliście? Do pracy wróciliście?
Zapewne zastanawiacie się, gdzie „wyspacerować” świąteczne potrawy? Pomożemy Wam wybrać trasy spacerowe.
 
Odkryjcie z nami kolejne „Kultowe miejsca w Opolu” – razem z opolskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Śląska Opolskiego zapraszamy do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego już jutro o godz. 17:00. Tym razem będziemy odkrywać… Parki i place miejskie - a to zdecydowanie więcej niż uwielbiana przez opolan zieleń w okolicach zoo czy remontowany właśnie plac przy kościele św. Sebastiana.

W dyskusji udział wezmą: prof. Joanna Rostropowicz, Andrzej Hamada, Bogdan Patyniak.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu.

Wstęp wolny.
Czekamy na Was.

https://www.facebook.com/events/2685767418164308/

Radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego

kliknij, aby zobaczyć

"Kultowe miejsca Opola" - nowy cykl spotkań

kliknij, aby zobaczyć
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu, Archiwum Państwowe w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na pierwsze spotkanie z cyklu „Kultowe miejsca Opola”, które odbędzie się 27 marca 2019 r. o godz. 17:00 w Muzeum Śląska Opolskiego.
 
Będziemy gościć w atelier opolskich fotografików, snując opowieści o Maxie Glauerze (Urszula Zajączkowska), Alfredzie Bohmerze (Bogusław Szybkowski), Adamie Śmietańskim (Bogna Szafraniec). Swoimi wspomnieniami podzieli się też Jerzy Stemplewski.
 
Do (nostalgicznego) oglądania będzie przygotowana przez nas wystawa.

Wstęp, jak zawsze, wolny.

Przybywajcie.

nowe lekcje archiwalne i konkursy

kliknij, aby zobaczyćSerdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursach (plastycznym i fotograficznym) oraz lekcjach archiwalnych z cyklu „Z polskim słowem na odrzańskim szlaku”. Tym razem motywem przewodnim będzie miejsce, w którym lubimy spacerować, biegać, odpoczywać, nasłuchiwać odgłosów zwierząt – nasza rzeka, Odra.
 
Uczestnicy Konkursu mają za zadanie, w zależności od wieku, przygotować pracę plastyczną na temat odrzańskiej przyrody czy architektury lub zrobić zdjęcie prezentujące korzyści, jakie wynikają z obecności rzeki na terenie naszego województwa. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz wystawę prac na ekspozycji plenerowej. Czasu na szukanie pomysłów i zgłoszenia jest dość, bo prawie dwa miesiące – do 15 maja br. godz. 23:59.
 
Od 9 kwietnia br. zapraszamy również do udziału w lekcjach archiwalnych dla uczniów klas I-III poświęconych Odrze, podczas których nie lada gratką będzie broszura „Podróż Filipka z biegiem Odry”. Przygotowaliśmy także wystawę ciekawych archiwaliów dotyczących Odry – będą do obejrzenia po lekcjach (w nagrodę).

Zapisy na lekcje archiwalne: Justyna Sowińska, tel. 77 454 40 75 wew. 23.
Regulaminy konkursów wraz z formularzami zgłoszeniowymi dostępne w załącznikach poniżej.

Czekamy. Zapraszamy.
 

Ponad 3,5 mln nowych skanów na stronie szukajwarchiwach.pl

kliknij, aby zobaczyć

Idzie wiosna - idzie nowe.
 
Serdecznie polecamy projekt rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Na stronie przydatnej nie tylko genealogom, ale wszystkim pasjonatom historii i archiwaliów – www.szukajwarchiwach.pl – znalazło się ponad 3,5 mln nowych (!) skanów.
 
Szczegóły poniżej:
https://www.nac.gov.pl/blisko-35-mln-nowych-skanow-w-serwisie-szukajwarchiwach-pl/?fbclid=IwAR1qnXK5BqOUDVs6ZOo0_PafNGbpgB1EC0Y8S2k2Z949fO1AWjslc0CFkXc

Skany z naszego Archiwum pod linkiem:
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=XSKANro%3At%20XARCHro%3A45&order=

Możemy przy okazji uchylić rąbka tajemnicy - w tym roku planowane jest wdrożenie nowej wersji serwisu.

Brzmi obiecująco.
 

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony