Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Teatralna? Radiowa? Festiwalowa? Kolejne "kultowe" spotkanie

kliknij, aby zobaczyć
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu wraz z Archiwum Państwowym w Opolu oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Kultowe miejsca Opola", które odbędzie się 29 października 2019 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego (Opole, pl. Kopernika 11).
 
Tym razem rozmawiać będziemy o kawiarniach, restauracjach i klubach artystycznych Opola.
 
Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Patelski.

Wstęp wolny.

"Ślązacy dla Niepodległej" - katalog wystawy

kliknij, aby zobaczyćDziękując tym, którzy obejrzeli wystawę „Ślązacy dla Niepodległej. Trwanie – wiara – nadzieja – walka” w holu Urzędu Wojewódzkiego w dniu jej uroczystego otwarcia 7 września br. i później, zapraszamy tych, którzy nie zdążyli jej zobaczyć do pobrania katalogu wystawy:
http://opole.ap.gov.pl/misja/publikacje/publikacje-partnerskie.html.
 
Wystawa przypomina budzenie się świadomości narodowej podczas I wojny światowej, opracowywanie strategii powstańczej przez dowódców i „niecierpliwość dołów” chcących jak najszybciej chwycić za broń; opowiada też o nadziejach wiązanych z konferencją pokojową w Wersalu oraz rozczarowaniach wynikami plebiscytu; prezentuje również Opole z tamtych lat – gdy miasto było siedzibą Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, a później siedzibą Konsulatu RP. Napięcie tamtych dni oddaje szczegółowe kalendarium.
 
To owoc współpracy z Instytutem Śląskim w Opolu w ramach Programu „Niepodległa”, sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Zapraszamy także na lekcje archiwalne o tematyce powstań śląskich: http://opole.ap.gov.pl/news/nowe-lekcje-achiwalne-na-nowy-rok-szkolny.html.

Archiwa Rodzinne Niepodległej - nowy projekt

kliknij, aby zobaczyćZapraszamy na inaugurację ogólnopolskiego projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” w dniu 30 września 2019 roku w siedzibie naszego archiwum przy ul. Zamkowej 2 w Opolu.
 
Spróbujcie swoich sił w kaligrafii (trudno nam dzisiaj czytać pamiętniki i dzienniki z XIX wieku, prawda?); podpytajcie genealoga i archiwistę o to, jak szukać dokumentów rodzinnych; zobaczcie ile trudu trzeba, by zabezpieczyć domowe archiwalia (np. delikatne dokumenty pergaminowe); dowiedzcie się, ile ciekawych i ważnych rzeczy powie PUR (i nie mamy tu na myśli płynu do mycia naczyń); obejrzyjcie piękne zdjęcia z archiwum prywatnego państwa Wandrowskich...Wszystkich, którzy zgromadzili archiwa rodzinne (pamiętniki, albumy ze zdjęciami, mapy, medale itp.) zapraszamy do kontaktu: http://opole.ap.gov.pl/misja/archiwa-rodzinne.html
 
Szczegóły wydarzenia w załączniku.
Widzimy się w ostatni dzień września.

 

Nowe lekcje achiwalne na nowy rok szkolny

kliknij, aby zobaczyć1919, 1920, 1921…
 
W związku z obchodami 100-lecia wybuchu powstań śląskich zapraszamy na lekcję, która przybliży uczniom klas 5-8 historię Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej. W ramach zajęć zaprezentujemy ciekawe materiały źródłowe, które pozwolą poczuć ducha tamtych lat oraz pokażemy nową bazę „Znajdź powstańca”, zachęcając do samodzielnych poszukiwań swoich przodków. Wreszcie sami przeniesiemy się w czasie i spróbujemy spojrzeć na Opole oczami jego dawnych mieszkańców.
 
Honor, wierność, Ojczyzna, wolność – pojęcia zapomniane? Wręcz przeciwnie.
 
Lekcje poprowadzą: Daniela Mazur, Małgorzata Blach-Margos.

Zapisy: Justyna Sowińska, tel. 77 45 45 536, wew. 23

6. Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna już w najbliższy weekend

kliknij, aby zobaczyćRazem ze Stowarzyszeniem "Opolscy Genealodzy", Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu oraz gospodarzem miejsca, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, serdecznie zapraszamy na 6. Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną, która odbędzie się w Brzegu w dniach 20-22 września 2019 roku (piątek-niedziela).

Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz.


Rejestracja i szczegóły pod linkiem:
https://genealodzy.opole.pl/konferencja2019
 
 

Odkrywamy kolejne kultowe miejsca w Opolu

kliknij, aby zobaczyćPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu wraz z Archiwum Państwowym w Opolu oraz Muzeum Polskiej Piosenki serdecznie zapraszają na spotkanie z cyklu „Kultowe miejsca Opola”, które odbędzie się 24 września 2019 r. o godz. 17.00 w Muzeum Polskiej Piosenki. Będziemy rozmawiać o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki – wydarzeniu artystycznym, którego historia liczy ponad pół wieku, a który wylansował takie piosenki, jak „Pod papugami”, „Rudy rydz”, „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, „Boskie Buenos”, „Bananowy song”, „Wypijmy za błędy”, „Kiedy powiem sobie dość”, „Baśka”…
 
W programie m. in. projekcja filmu „Dobry wieczór, Opole!” Spotkanie poprowadzi Sylwia Gawłowska (MPP), a towarzyszyć mu będzie prezentacja przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu.
 
Przyjdzie i powspominajcie razem z nami.

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony