Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Promocja książki

Serdecznie zapraszamy na promocję publikacji Grzegorza Brożyny i  Krystyny Kossakowskiej-Jarosz:

Manuskrypt cechu krawców ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu. Edycja krytyczna
wydanej
przez Archiwum Państwowe w Opolu.

Tom zaprezentuje Dr hab. Katarzyna Łeńska-Bąk.
 
Spotkanie promocyjne odbędzie się 11 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 w Sali Konferencyjnej im. S.O. Popiołka Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2.
 
Dokument zaprezentowany w książce to niezwykle cenne źródło do dziejów polskiego krawiectwa: zbiór wykrojów krawieckich z końca XVII w. Obok często wykorzystywanych w literaturze przedmiotu archiwaliów, do jakich należy księga krawiecka Wschowy z 1640 r. oraz księgi krawców poznańskich, datowane ogólnie na wiek XVII, jest to jeden z ciekawszych zabytków tego typu, którego wartość dla poznania dawnej odzieży jest trudna do przecenienia. Zabytek ten uzupełnia w istotny sposób informacje z dziejów kultury materialnej oraz z zakresu rzemiosła i kostiumologii. Wydawcy zarówno we wstępie, jak i w omówieniu poszczególnych wykrojów kompetentnie przedstawiają historię krawiectwa na Śląsku, ukazując ją w oparciu o wiedzę na temat organizacji cechowych oraz ich praw i praktyk. Opracowanie to uzupełnia bogaty aparat krytyczny wsparty bibliografią naukową.
 

Komunikat


Informujemy, że w dniu 02.01.2016 r. pracownia naukowa będzie nieczynna z przyczyn technicznych.
Za utrudnienia przepraszamy.

[29.12.2016]

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku


Uwaga SPAM

Szanowni Państwo,

w związku ze zwiększoną liczbą ataków typu SPAM zmuszeni byliśmy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia serwera pocztowego Archiwum, co może powodować trudności w dostarczaniu i odbieraniu wiadomości przesyłanych pocztą elektroniczną.
Prosimy o potwierdzanie wysyłki i odbioru wiadomości e-mail.

[13.12.2016]
 

Moje drzewo genealogiczne

KONKURS  DLA  UCZNIÓW  GIMNAZJUM WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO
 
Z wielką przyjemnością pragniemy zaprosić uczniów gimnazjów do udziału w pierwszej edycji wojewódzkiego konkursu pod tytułem „ Moje drzewo genealogiczne”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy przy współpracy Archiwum Państwowego w Opolu i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy od kilku lat działa na rzecz popularyzacji historii rodziny i zachowania dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, że udział młodzieży w konkursie i poznanie historii z trochę innej, bliższej im perspektywy, będzie ciekawym doświadczeniem i przyczyni się do zwiększenia zainteresowania historią w ogóle.
Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z jego regulaminem, wypełnić kartę zgłoszenia a następnie przesłać ją na adres mailowy: kontakt@genealodzy.opole.pl do 31.01.2017 r. Zachęcamy do udziału .
 

Komunikat


Informujemy, że w dniu 12.12.2016 r. pracownia naukowa będzie czynna w godzinach 8.00 - 12.00.

[08.12.2016]

Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony