Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

informacje

Archiwum dla wojska - wojsko dla Archiwum

kliknij, aby zobaczyćZ nieskrywaną radością chwalimy się medalem! I to nie lada – bo przyznanym przez… Wojsko!
 
15 sierpnia br. podczas uroczystych obchodów święta Wojska Polskiego, 100. rocznicy powstań śląskich i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz wręczył medal „20-lecia powstania 10 Opolskiej Brygady Logistycznej” Dyrektorowi naszego archiwum, prof. Mirosławowi Lenartowi.
 
Jest to podziękowanie za współpracę, której przejawem była m.in. czerwcowa wystawa z okazji 20-lecia Brygady.

Oby tak dalej.
(fot. kpt. Piotr Płuciennik)
 

 
 

UWAGA, ważny komunikat!

kliknij, aby zobaczyćdla pasjonatów i użytkowników portalu szukajwarchiwach.gov.pl:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/web/aktualnosci
 
Drodzy użytkownicy,
od najbliższego piątku 16 sierpnia) od godz. 15:00 do niedzieli (18 sierpnia) do godz. 23:59 na szukajwarchiwach.gov.pl będą prowadzone prace serwisowe, przez co strona może być niedostępna.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy w poniedziałek
Zespół Szukaj w archiwach

Uroczyste obchody Roku Powstań Śląskich

kliknij, aby zobaczyćSerdecznie zapraszamy na uroczyste obchody Roku Powstań Śląskich w dniu 27 sierpnia 2019.

Program:
Godz. 12:00 - otwarcie wystawy „Śląsk był polski - będzie polski!” przed budynkiem naszego Archiwum (ul. Zamkowa 2).
Godz. 13:00 - prezentacja portalu powstancyslascy.pl w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim (ul. Piastowska 14) w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
 
Portal powstał w oparciu o materiały archiwalne we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach. Przygotowaliśmy go specjalnie z okazji 100-lecia powstań śląskich. Przez najbliższe 3 lata będzie stale uzupełniany. Zobaczycie zdjęcia powstańców prosto z frontu, poznacie powstańcze dole i niedole (dwudziestoletni Arka Bożek dokonał nie lada wyczynu w Kędzierzynie), dowiecie się, jak wyglądała codzienność, gdy powstańcy mogli choć na chwilę odłożyć broń (po jednej z bitew Roman Horoszkiewicz kąpał się… w marmurowej wannie pałacu książąt Hohenlohe!).
 
Mało tego - w bazie „Znajdź powstańca” może odnajdziecie kogoś z rodziny, kto walczył o polski Śląsk sto lat temu?
 
Przygotowaliśmy coś wyjątkowego na wyjątkową okazję.

Zapraszamy.
 

wystawa o Odrze... nad Odrą

kliknij, aby zobaczyć„Odra”… nad Odrą
 
Zapraszamy do oglądania wystawy „Odra – rzeka wspomnień i wyzwań”. Zamontowaliśmy ją przy trasie spacerowej nad naszą rzeką, tuż obok śluzy. Często spacerujecie w okolicy zoo – nie zapomnijcie pójść nieco dalej…
 
Poznajcie historię rzeki, poczytajcie oryginalne dokumenty z naszego zasobu (m.in. dokument cesarza Ferdynanda I z 1560 r.), dowiedzcie się, jak w ciągu wieków radzono sobie z żywiołem rzecznym, ale też jak korzystano z bliskości wody i obejrzyjcie piękne zdjęcia znanego opolskiego fotografa, Jerzego Stemplewskiego.
 
Ciekawostka: w tle zobaczycie obiekty, o których mowa w naszych dokumentach (!)

Archiwalny Fotoplastikon w Opolu na 100-lecie Archiwów Państwowych

kliknij, aby zobaczyćNarodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Opola z okresu przedwojennego oraz czasów PRL-u.
 
Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2 od 9 lipca do 5 sierpnia 2019 r.

„Archiwalny Fotoplastikon w Opolu” to kontynuacja projektu realizowanego w 2018 r., który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie utworzenia sieci Archiwów Państwowych.

7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, tworząc tym samym podstawy do budowy i rozwoju współczesnej sieci archiwów państwowych po 123 latach zaborów. Archiwa przechowują materiały, które są bezcennymi świadectwami historii. „To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologie mogą iść w parze” - mówi Radosław Kałużniak, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zaprezentowane zostaną zdjęcia Opola jakiego nie znamy! Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać historię miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokażemy unikatowe fotografie Opola z okresu przedwojennego, czasów PRL oraz historyczne kadry z kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu! Widzowie zobaczą m.in. niezwykłe zdjęcia z początku XX w. pochodzące z Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien): mieszkańców miasta, imponujące kościoły i panoramy. Dodatkowo w tym roku przygotowaliśmy niespodziankę - wersję cyfrową obecnych i zeszłorocznych wystaw, dostępną on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

W ramach tegorocznej edycji Archiwalny Fotoplastikon odwiedzi również Wrocław (w sierpniu 2019 r., na Placu Solnym, we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu), Lublin (we wrześniu 2019 r., na Placu Teatralnym, we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie), Gdańsk (w październiku 2019 r., we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku). 

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości - Niepodległa - oraz dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
 

Archiwum w Opolu "profesorami stoi"

kliknij, aby zobaczyćNiezmiernie miło nam poinformować, że wśród naszych pracowników jest drugi profesor – a właściwie profesorka: Pani dr hab. Małgorzata Iżykowska.
 

Z wiedzy pani Małgosi czerpiecie, przychodząc do nas na Noce Muzeów i Noce Kultury (i słuchając wykładów – np. o karczmach, jak w maju), szukając swoich krewnych czy dokumentów – a pani Małgosia rzetelnie wykonuje kwerendy, odpowiada na pytania, wyjaśnia, odpisuje i publikuje.
 

Wszystko z nieustającym uśmiechem.

 

My też korzystamy z jej obecności, co rusz dopytując o językowe różności (polszczyzna jest piękna… ale ma wiele wyjątków).
 

W naszym zespole przede wszystkim poznała się jako doskonała edytorka źródeł historycznych i badaczka języka. Jej wyjątkową wiedzę poznaliście w publikacjach archiwalnych, wśród których najważniejsze pozycje to:
 

- Iżykowska Małgorzata, Starczewska-Wojnar Aleksandra Maria: Polskie protokoły sądów rozjemczych z powiatu oleskiego z XIX wieku w zasobie Archiwum Państwowego w Opolu, w: Rocznik Powiatu Oleskiego nr 11 / Szklanny Andrzej (red.), 2018, Starostwo Powiatowe w Oleśnie.
 

- Iżykowska Małgorzata, Starczewska-Wojnar Aleksandra Maria: "Tęgie znaki mu pozostały na zadniej części ciała": życie i obyczaje mieszkańców powiatu oleskiego w archiwalnych aktach sądowych, w: Blisko i daleko : Sympozjum Regionalistów - Praszka 2017 / Szczerbik Zbigniew, Włodarczyk Zdzisław (red.), Biblioteka Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, vol. 29.
 

- Iżykowska Małgorzata, Starczewska-Wojnar Aleksandra Maria: „Przeczytano, przyjęto, podpisano”: polskie protokoły sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku: edycja źródłowa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu, Opera Extraordinaria, vol. 9, 2017.
 

- Iżykowska Małgorzata, Starczewska-Wojnar Aleksandra Maria: Nieobyczajne zachowania językowe Ślązaków w II poł. XIX w. Polskie protokoły sądów rozjemczych w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu, w: Kwartalnik Opolski, 2016.
 

- Iżykowska Małgorzata, Starczewska-Wojnar Aleksandra Maria: "Ty bestya! Ty kamelo!" Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938): wypisy źródłowe z akt rozjemczych powiatu strzeleckiego przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu, Opera Extraordinaria, vol. 6, 2015.


Podstrony: 1 2 3 4 5 6 »

  Rok 2014     Rok 2013  
Do góry Menu Strony