Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

nr 81

kliknij, aby zobaczyćKartka z kalendarza: Tour de Pologne i Wyścigi Pokoju
 
„Życie jest jak jazda na rowerze - aby utrzymać równowagę, stale trzeba się poruszać”. Te słowa przypisuje się Albertowi Einsteinowi (i trudno mu nie przyznać racji). Możecie się nad nimi zastanawiać, oglądając rozpoczynający się dzisiaj kolejny, 76. już wyścig Tour de Pologne (3-9.08.2019).
 
Powspominajcie (albo w ogóle zobaczcie), jak się przed wojną „na jednośladach” ścigano - zdjęcia na szukajwarchiwach.gov.pl (z 1932 roku!) są nadzwyczajne:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5976304/obiekty/463280#odsylacz_obiekty
 
My Wam przypomnimy, jak się ścigano na Opolszczyźnie, ha! :D Obejrzyjcie zdjęcia sprzed ponad pół wieku,  kiedy to w 1962 roku odbywał się XV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju, a zawodnicy w rzęsistym deszczu mknęli przez Krapkowice, Żywocice, Racibórz - by minąć opolską WSP i finiszować na stadionie „Odry” Opole (jednostka nr 4103, obiekty nr 4 i 9 z zespołu „KW PZPR w Opolu”).
 
Z Opolszczyzny pochodzi kolarski talent nie mniejszy od Szurkowskiego i Szozdy. Joachim Halupczok, bo o nim mowa, urodził się 3 czerwca 1968 roku w Ozimku, ale dzieciństwo spędził w podopolskich Niwkach. W wieku 15 lat wygrał wyścig dla uczniów (na wysłużonej „damce”!) W 1988 roku, mając 20 lat, został powołany do polskiej kadry i pojechał na igrzyska olimpijskie w Seulu - gdzie drużyna wywalczyła srebrny medal, przegrywając raptem o 7 sekund (!) z reprezentacją NRD… Nic dziwnego, skoro trenerem kadry był wówczas Ryszard Szurkowski. W 1989 roku w Chambery został indywidualnym mistrzem świata i drużynowym wicemistrzem świata. Jesienią 1990 roku okazało się, że cierpi na arytmię serca. 5 lutego 1994 roku, podczas rozgrzewki przed meczem, w którym miał być bramkarzem, upadł i stracił przytomność. Zmarł w drodze do szpitala w wyniku skurczu serca…
 
Gdyby żył, to kto wie czy nie trenowałby polskiej reprezentacji i zawodników, którzy 11 lipca 2012 roku w zawrotnym tempie wjechali na metę 2. etapu 69. Tour de Pologne… w Opolu? Triumfował wówczas Brytyjczyk Ben Swift (fot. z archiwum prywatnego Beaty Śliwińskiej) - ale w klasyfikacji generalnej TdP wiceliderem został wówczas… Michał Kwiatkowski, ubiegłoroczny zwycięzca!
Do góry Menu Strony