Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

nr 75

kliknij, aby zobaczyćKartka z kalendarza: Dzień Włóczykija (a kiedy go obchodzić, jak nie na wakacjach?)
 
Nie, nie zaprezentujemy Wam zdjęcia z wędrówki w nieznane (bo takich zapewne wiele macie sami), ale pokażemy Wam… regulacje dotyczące prowadzenia książeczek wędrówkowych przez rzemieślników! Co byście powiedzieli na to, gdyby Wam nakazano podpisywanie takich książeczek i okazywanie ich stosownym władzom?
 
Dwa wieki temu (dokument datowany jest na 1833 rok) chodziło raczej o to, żeby żadnych włóczykijów nie było i żaden podejrzany typ nie krążył gościńcem, nie zaczepiał pobożnych pielgrzymów, szanowanych kupców czy wielmożnych książąt objeżdżających swoje włości… i nie wyjeżdżał za daleko. Przeczytajcie historię o tym, jak jeden rzemieślnik pożyczył swoją książeczkę drugiemu (oczywiście bezprawnie) i co z tego wynikło. Poznajcie historię dziewcząt, które chciały się wybrać do Londynu i tym samym przyczyniły się do „zacieśnienia współpracy” między Kaiserlich Deutschen General Konsulat a… Criminal Investigation Department Great Scotland Yard!
 
Skan pochodzi z zespołu nr 2 Landratsamt Oppeln czyli Starostwo Powiatowe w Opolu. Urząd starosty (landrata) na Śląsku po raz pierwszy pojawił się w XIV wieku w księstwie świdnicko-jaworskim po śmierci Bolka I. Po wielu reorganizacjach tego urzędu i zmianach geopolitycznych w 1743 roku powstało Królewskie Starostwo Powiatowe w Opolu (Königliche Landratsamt Oppeln). Od 1808 roku landrat kontrolował wywiązywanie się rodziców z obowiązku posyłania dzieci do szkoły. W 1816 roku utworzone zostały 4 rejencje: wrocławska, legnicka, dzierżoniowska i opolska. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku starostwo przeszło pod zarząd tworzących się wówczas opolskich struktur administracji państwowej.
 
W każdym razie życzymy Wam udanych wędrówek - w dobrej pogodzie i jeszcze lepszym towarzystwie.
PS - nie wzbudzajcie zainteresowania służb porządkowych...
Do góry Menu Strony