Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

nr 13

kliknij, aby zobaczyćKartka z kalendarza: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca)
 
Dzień 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustawą z dn. 3 lutego 2011 r. Dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, wyjaśnia, że możemy mówić „żołnierze niezłomni” (patrz: audycja w linku poniżej).  
 
Jednymi z bardziej godnych polecenia są historie „Inki” i rtm Pileckiego.  Film „Inka 1946” (2007) to opowieść o losie niespełna 18-letniej Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w V Brygadzie Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”. Jednym z zarzutów, jakie jej postawiono, było mordowanie rannych jeńców z UB - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Z kolei spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego” (2006) to historia jednego z najdzielniejszych polskich żołnierzy. Odznaczył się w walkach z bolszewikami o Wilno w 1920 r., po klęsce wrześniowej wstąpił w szeregi Polskiego Państwa Podziemnego, we wrześniu 1940 wywieziony do Oświęcimia, po wojnie zamordowany podobnie jak Siedzikówna.
 
Więcej materiałów archiwalnych o „żołnierzach wyklętych” znajdziecie tutaj:
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=wykl%C4%99&rpp=15&order=&page=1
Więcej ciekawostek w linkach:
https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/1733831,Wykleci-czy-niezlomni-Roznice-tlumaczy-dyrektor-Muzeum-Wojska-Polskiego (audycja)
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/09/09/zuchwali-i-nieugieci-siedem-najbardziej-spektakularnych-akcji-zolnierzy-wykletych/#2
http://www.twardzijakstal.pl/o_projekcie.html
Do góry Menu Strony