Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Czasopisma w archiwum? Czemu nie

"Archiwista Polski", "Biuletyn IPN", "Coseler Kreis-Blatt" i "Koseler Kreisblatt", "Głos Odlewnika" i "Głos Olesna", "Indeks. Pismo UO", "Kalendarz Głuchołazki" (nie, to nie pomyłka) i "Kalendarz Szpilek", "Nyskie Szkice Muzealne", "Olomoucký Archivní Sborník", "Ogniskowiec", "Opolskie Roczniki Ekonomiczne", "Rocznik Ziem Zachodnich i Północnych", "Szkice Brzeskie", "Zülzer Stadt-Blatt"... Skąd takie tytuły w archiwum? Czy można z nich korzystać? Nasze czasopisma bez tajemnic w systemie KOHA - w wystąpieniu starszego archiwisty Beaty Śliwińskiej w najbliższy piątek 8 listopada 2019 o godz. 14:00 w Archiwum Państwowym w Opolu, ul. Zamkowa 2

Archiwa Rodzinne Niepodległej - nowy projekt

Wszystkich, którzy zgromadzili archiwa rodzinne (pamiętniki, albumy ze zdjęciami, mapy, medale itp.), bądź prowadzą poszukiwania genealogiczne czy interesują się historią własnej rodziny, tych, którzy zastanawiają się, jak uratować stare fotografie, co zrobić rodzinnymi bibliotekami czy spuściznami - zapraszamy do naszego archiwum (ul. Zamkowa 2) w dniu 30 września br. na inaugurację projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

Teatralna? Radiowa? Festiwalowa? - odkrywamy kolejne kultowe miejsca Opola

W dniu 29 października 2019 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego (Opole, pl. Kopernika 11) porozmawiamy o miejscach, w których smacznie się jadało, wesoło gawędziło, z uśmiechem tańczyło i... Ciut uboższym wychodziło. Zapraszamy na rozmowy o kawiarniach, restauracjach i klubach artystycznych Opola - a sprzyja temu pogoda barowa.

Przed nami kolejna Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna (20-22 września 2019)

Archiwum Państwowe w Opolu, Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu serdecznie zapraszają na kolejną, już 6. Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną w Brzegu.

Odkrywamy kolejne kultowe miejsca w Opolu

Kto z nas nie zna takich hitów, jak „Pod papugami”, „Rudy rydz”, „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, „Boskie Buenos”, „Bananowy song”, „Wypijmy za błędy”, „Kiedy powiem sobie dość”, „Baśka"? Łączy je jedno: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, o którym będziemy rozmawiać we wtorek, 24 września, o godzinie 17:00 w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Uroczyste obchody Roku Powstań Śląskich

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu Mirosław Lenart i Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach Piotr Greiner mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Śląsk był polski – będzie polski!” oraz prezentację portalu powstancyslascy.pl przygotowanych przez archiwa państwowe z okazji obchodów Roku Powstań Śląskich. Uroczystość odbędzie się 27 sierpnia 2019 roku. Program: Godz. 12:00 - otwarcie wystawy przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2 Godz. 13:00 - prezentacja portalu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Piastowskiej 14 w Sali im. Lecha Kaczyńskiego

Stulecie archiwów państwowych (1919 - 2019)

Sto lat temu, 7 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Dwadzieścia lat później, w 1939 roku w całym kraju istniało już 18 archiwów. Prezydent Andrzej Duda objął obchody Patronatem Narodowym, zaś Wiceprezes Rady Ministrów, prof. Piotr Gliński, Patronatem Honorowym. Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek pamiątkowy, z kolei Narodowy Bank Polski dedykowaną monetę kolekcjonerską. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wydała z tej okazji publikację „Archiwa w Niepodległej. Stulecie archiwów państwowych 1919-2019”, której promocja odbędzie się 7 lutego 2019 roku na uroczystej Gali Archiwisty na Zamku Królewskim w Warszawie. W naszym archiwum też nie zabraknie 'stuletnich' atrakcji - o czym napiszemy m.in. na profilu Archiwum na facebooku: https://www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWOpolu/ oraz w aktualnościach na stronie www. Już teraz zapraszamy.

Pierwszy raz w archiwum?

Poznaj nasz zasób i zdecyduj, czego od nas oczekujesz.

Z nami do przeszłości

Czy "regest" to słowo magiczne? Dlaczego Nysa była ważniejsza niż Opole? Co miał wspólnego Jodok z Suchą Psiną? Ucz się i baw z nami!

Łatwiej z formularzem

Prosimy o korzystanie z udostępnionych przez nas formularzy w celu zamówienia materiałów archiwalnych lub zlecenia wykonania usługi.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych / Dz. Urz. UE nr L119/1) informujemy, że:
Do góry Menu Strony