Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Promocja książki "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań"

Odra wypływając ze Zdzieszowic i Koźla, płynąc przez Opole, a dalej do Brzegu i Wrocławia aż do morza, była - i jest - dla mieszkańców miejscowości, przez które przepływała, źródłem uśmiechu i strachu. Rzeka pokazywała swoją potęgę, zalewając miasto podczas wielu powodzi – co odpowiada nazewnictwu jeszcze z czasów Słowian, dla których była „rzeką odzierającą brzegi, odrywającą i porywającą swym bystrym nurtem leżące na jej brzegu pola, łąki, lasy i domostwa”... Ta sama Odra była też ‘areną’ zmagań triathlonistów w tegorocznych zawodach. Te i inne ciekawostki wyczytacie z dwutomowej publikacji pt. „Odra – rzeka wspomnień i wyzwań”. Zapraszamy 28 listopada 2018 o godz. 18:00 do Sali im. S. O. Popiołka.

Noc Skarbów - nasze archiwalia w Muzeum Śląska Opolskiego

Zapewne znacie Noce Kultury i Noce Muzeów (a na pewno tłumnie w nich uczestniczycie) - tymczasem w czwartek 15 listopada miała miejsce Noc Skarbów. Co prawda nie w naszym archiwum a w Muzeum Śląska Opolskiego, ale mogliście tam obejrzeć niedawno odnalezione wśród archiwaliów dzienniki malarza Carla Herrmanna (o którym dyrektor Muzeum, pani Urszula Zajączkowska, mówi "opolski Rafael"). Nasza koleżanka, dr Małgorzata Blach-Margos, barwnie opowiadała o tym, co można w nich wyczytać - a dodajmy, że są w języku niemieckim i bardzo drobnym pismem...

O polskości i śląskości - z archiwaliów

W tym wyjątkowym dla nas roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, w całym kraju odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających rok 1918. W oparciu o przechowywane w naszym archiwum dokumenty przypominaliśmy dokonania znanych opolan w walce o polskość na Śląsku. Tymczasem nasze koleżanki - dr Małgorzata Iżykowska i mgr Aleksandra Starczewska-Wojnar - wyczytały w tych archiwaliach ciekawostki z życia społecznego i opowiadały o nich podczas konferencji "Dziedzictwo kulturowe Śląska" zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski w dn.15-16 listopada br.

"Płynie Odra, płynie..."

Cytat jest oczywiście parafrazą słów z piosenki "Płynie Wisła, płynie.." - jednak my, opolanie, podobne westchnienia kierujemy do rzeki Odry. Jej nazwa patronuje kąpielisku i przedsiębiorstwu cukierniczemu, kojarzy się też z kinem, taksówkami, piłką nożną a nawet cementownią. Dlatego też zapraszamy do powspominania i pooglądania - co będzie miało miejsce w naszym Archiwum podczas prezentacji dwuczęściowej książki pt. "Odra - rzeka wspomnień i wyzwań". Część 1 pt. "Ocalona dla przyszłości. Odrzańska droga wodna: studia i materiały" oraz część 2 pt. "Zatrzymane w nurcie czasu. Odra w obiektywie Jerzego Stemplewskiego". Czekamy na Was 28 listopada 2018 r. o godz. 18:00 w Sali im. S. O. Popiołka.

Opole - Padwa

Wspomniane miasta łączy osoba Dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu, profesora Mirosława Lenarta, który w latach 2006-2010 gościnnie wykładał na Uniwersytecie w Padwie historię kultury polskiej, a teraz został mianowany przez ministra Jarosława Gowina przewodniczącym okolicznościowego komitetu ds. jubileuszu 800-lecia włoskiej uczelni. Zespół kierowany przez profesora Lenarta zajmie się badaniem polsko-włoskich kontaktów literackich, kulturalnych i artystycznych a efekty tych badań przełożą się na publikację. Warto nadmienić, że funkcjonowanie Uniwersytetu w Padwie było inspiracją do założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Medal dla Dyrektora

Mamy przyjemność poinformować, że Prof. dr hab. Mirosław Lenart, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu otrzymał w dniu 7 listopada 2018 r. "Medal 100-lecia odzyskania niepodległości".

Genealogie niepodległości

Co robili Twoi przodkowie w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości? Może chcesz się tym podzielić z nami?

Dzielimy się z Wami radosnymi wieściami!

Nasz projekt "Wybieram Polskę" został doceniony przez ekspertów z Narodowego Centrum Kultury.

Pierwszy raz w archiwum?

Poznaj nasz zasób i zdecyduj, czego od nas oczekujesz.

Łatwiej z formularzem

Prosimy o korzystanie z udostępnionych przez nas formularzy w celu zamówienia materiałów archiwalnych lub zlecenia wykonania usługi.

Z nami do przeszłości

Czy "regest" to słowo magiczne? Dlaczego Nysa była ważniejsza niż Opole? Co miał wspólnego Jodok z Suchą Psiną? Ucz się i baw z nami!

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych / Dz. Urz. UE nr L119/1) informujemy, że:
Do góry Menu Strony