Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Stacje odzyskanej obecności - otwarcie wystawy

Stacje odzyskanej obecności – otwarcie wystawy 20 października 2014 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy "Stacje odzyskanej obecności". W atmosferę spotkania wprowadził zebranych recital muzyki żydowskiej w wykonaniu Marty Sonsali. Wystawę otworzył Prof. Dr hab. Mirosław Lenart, Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, oraz Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński.

Dyrektor Archiwum oraz Wojewoda wygłosili słowo wstępne, w którym podkreślili bogactwo, jakim dla naszego miasta – i nie tylko dla niego – była społeczność żydowska. O ruchu postępowym w judaizmie, którego korzenie sięgają właśnie Opola, opowiedziała Rabin Tanya Segal z Beit w Krakowie. Część oficjalną zamknęła recytacja wiersza autorstwa Zeldy Miszkowskiej „Każdy człowiek ma imię”, przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu.

Zaproszenie na otwarcie wystawy przyjęli przedstawiciele władz samorządowych: Tomasz Kostuś – I Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Barbara Kamińska – członek Zarządu Województwa Opolskiego, Adam Maciąg – Sekretarz Województwa Opolskiego. W otwarciu uczestniczył także Prof. Dr hab. Krzysztof Kawalec – Naczelnik Delegatury IPN w Opolu. Podczas otwarcia wystawę odwiedziło ok. 150 gości.

Nasza wystawa to zaproszenie do spaceru po ulicach wielokulturowego niegdyś miasta nad Odrą, któremu kres położyła polityka nazistowskich Niemiec. Wędrując po miejscach, które zmieniły swoje oblicze, poszukujemy ciągłości poprzez refleksję nad przenikającymi się obrazami zatrzymanych chwil. W spacerze po dawnym i zarazem obecnym Opolu towarzyszą nam cytaty ze Starego Testamentu w przekładzie rabina Isaaka Cylkowa oraz sentencje z Przypowieściowego lexykonu talmudycznego i midraszowego, podanego do druku w Warszawie w 1887 roku. Szlak przechadzki wytyczają wspomnienia o ludziach sukcesu wyznania mojżeszowego: przedsiębiorcach, lekarzach, choć nie brak wśród nich także ekscentrycznego podróżnika. Na tej drodze chwil refleksji dostarczą zwłaszcza budynki, zarówno te, które przetrwały do dziś w prawie niezmienionej formie, jak również bezpowrotnie wymazane z mapy miasta. Zatrzymamy się zatem przy szkole, gdzie kształcili się opolscy Żydzi oraz odwiedzimy opolskie synagogi i kirkut. Treści i ilustracje przedstawione na ekspozycji stanowią zaledwie część archiwaliów prezentowanych w ramach wystawy wirtualnej „Porozmawiajmy jak... byśmy byli umarli”, która dostępna jest na naszej stronie: www.opole.ap.gov.pl.

Nasza ekspozycja została wzbogacona o dwie tablice multimedialne. Jedna z nich prezentowała nagranie wywiadu z praprawnuczką opolskiego rabina, Adolfa Wienera. Druga zaś stanowiła relację ze „ścieżki edukacyjnej” dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowanej przez opolskie Archiwum Państwowe wraz z Zespołem Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu. W ramach edukacji wielokulturowej dzieci zostały zapoznane z materiałami archiwalnymi dotyczącymi udziału ludności żydowskiej w życiu przedwojennego Opola. Na stuletniej mapie naszego miasta uczniowie lokalizowali historyczne budynki oraz miejsca pamięci, co w założeniu miało pobudzić ich wyobraźnię. Na podstawie zdobytej wiedzy wykonali następnie prace plastyczne, opowiadające o życiu Żydów w dawnym Opolu, które stanowią część ekspozycji.

Ważnym elementem uzupełniającym artystyczną prezentację była promocja publikacji źródłowej opracowanej na podstawie opolskich archiwaliów pt. Lista żydowska – jeszcze jedno świadectwo Holokaustu. Wypisy źródłowe z akt zespołu Urzędu Statystycznego przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Opolu. Lata 1940-1944, opr. Maria Osika, Aleksandra Starczewska-Wojnar, Opole 2014.

Koncepcja ideowa ekspozycji: Dorota Kruba-Raczek, Maria Osika, Aleksandra Starczewska-Wojnar
Projekt graficzny: Mirosław Słomski
Organizatorzy: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe w Opolu, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Współpraca: Zespół Szkół Tak im. Ireny Sendlerowej, Biblioteka Wojewódzka w Opolu; Muzeum Śląska Opolskiego; Biblioteka Śląska w Katowicach; Robert Mielcarek; Romuald Kulik
Patronat: Urząd Wojewódzki w Opolu; Prezydent Miasta Opola; Opolski Kurator Oświaty
Patronat medialny: TVP Opole; Radio Doxa; Radio OpoleDo góry Menu Strony